Przyczyny pionowych i poprzecznych bruzd na paznokciach

Wyprostowana dłoń
Fot. Flickr/Eddi/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Nierówności na paznokciach mogą mieć różny wygląd. Pionowe bruzdy na paznokciach mogą świadczyć o chronicznym odwodnieniu organizmu, ale towarzyszą też poważniejszym schorzeniom.

Poprzeczne bruzdy na paznokciach

Fachowo nazywane są onychorrhexis lub liniami Beau. Zazwyczaj wywołują je:

  • zbyt częste moczenie dłoni w wodzie;
  • wystawianie paznokci na działanie środków czyszczących (detergentów);
  • zbyt częste stosowanie zmywaczy do paznokci,
  • nasilony stres.

Mogą także występować w przebiegu bielactwa i łysienia plackowatego, a także być symptomem chorób układu pokarmowego, krążenia lub zaburzeń metabolicznych. Bruzdy poprzeczne wskazują na zaburzenia w rozwoju korzenia i macierzy paznokcia.

CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: jajecznica ze szpinakiem

Pionowe bruzdy na paznokciach

Pionowe bruzdy na paznokciach mają postać wąskich prążków. Są charakterystyczne dla osób starszych, ponieważ wraz z wiekiem pojawiają się zaburzenia rogowacenia. Często świadczą o niedoborach cynku, magnezu i wapnia w diecie, ale moją pojawić się także w wyniku odwodnienia organizmu. Poza tym bruzdy pionowe mogą towarzyszyć, podobnie jak bruzdy poprzeczne, chorobom układu krążenia, pokarmowego, łuszczycy, łysieniu plackowatemu, niedoczynności tarczycy i zaburzeniom hormonalnym.

Jak zapobiegać bruzdom na paznokciach?

Kluczowa jest codzienna higiena i pielęgnacja. Żeby zapobiec pojawianiu się poprzecznych i pionowych bruzd na paznokciach należy włączyć do diety produkty bogate w cynk, magnez i wapń, np. ser żółty, migdały, jaja, ryby, mięso, nasiona słonecznika. Bardzo ważne jest także picie minimum 1,5 litra wody dziennie, by zapobiec odwodnieniu organizmu.

 

Jeśli bruzdy pojawiły się w wyniku mechanicznego urazu, wskazane jest wykonywanie manicure nie częściej niż raz w tygodniu. Lepiej używać szklanego pilniczka, ponieważ metalowy może uszkadzać płytkę paznokcia.

 

Aby dokładnie zdiagnozować przyczyny występowania bruzdy i prawidłowo je leczyć warto przeprowadzić dokładniejsze badania, np. na obecność grzybów, sprawdzenie składu chemicznego paznokci lub rozpoznanie zmian w mikrokrążeniu.


Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady

Nasze akcje