Tahanka, czyli birmański makijaż. Właściwości pasty tahanka

kobieta nakładająca makijaż
Fot. ©blackday/Fotolia.com

Tahanka lub thanakha to nazwa proszku uzyskanego w wyniku starcia kawałków drzewa z gatunku Murraya exotica lub Limonia acidissima. Aby uzyskać pastę, którą wykonuje się makijaż o tej samej nazwie, wystarczy zmieszać płyn z wodą. Birmańczycy smarują sobie skórę (głównie twarz) tahanką w celu ochrony przed słońcem i wiatrem. Tego rodzaju zabieg stosuje się w Birmie już od 2000 lat. Zwyczaj ten można również spotkać np. w Tajlandii.

Tahanka jest sprzedawana w plastikowych pojemnikach. Ma formę pasty gotowej do użycia. Dla podniesienia atrakcyjności produktu dodawane są do niej olejki eteryczne. Tahankę można też przygotować z kawałka drewna, które kupuje się w formie niewielkiej bryłki. Należy ją rozetrzeć i wymieszać z wodą.

Jak wygląda tahanka?

Tradycyjnie tahanka przygotowywana jest z kawałka gałęzi lub kory, które ściera się na specjalnym płaskim kamieniu o nazwie kyauk pyin, następnie miesza się uzyskany w ten sposób proszek z wodą. Powstałą maź, która ma biało-żółtawą barwę, nakłada się na ciało palcami lub pędzelkiem. Tahankę stosuje się najczęściej na twarzy, rzadziej pokrywa się nią ramiona uszy czy całe ciało. Pastą maluje się kółka na policzkach lub delikatne smugi na policzkach, czole i brodzie. Birmanki często wykonują różnego rodzaju wzory, np. kwiatów czy liści. Tahanką smaruje się również dzieci. Można nakładać grubą warstwę lub cienką, po wyschnięciu pasta delikatnie pęka i ściąga skórę. Tahankę można porównać do makijażu, ponieważ w ten sposób Birmanki podkreślają swoją piękną ciemną karnację.

CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: żurek wielkanocny

Właściwości tahanki

Drzewo, którego kawałki mogą być użyte do wykonania tahanki, musi mieć co najmniej 35 lat. Dopiero wówczas ma odpowiednie do wykonania makijażu właściwości. Oprócz ochrony przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, smarowanie ciała mazią ze startego drewna i wody lekko wybiela skórę, wygładza ją oraz reguluje wytwarzanie sebum, dlatego zabieg taki może być pomocny w walce z trądzikiem i wypryskami.

Rodzaje thanaki

W różnych regionach Birmy stosuje się odmienne rodzaje tahanki, która odpowiednio posiada następujące nazwy, np. Taunggyi Maukme thanaka (w stanie Shan) czy Shinmadaung thanaka (w stanie Shan).

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady

Nasze akcje