Kolory blondu na opakowaniach farb do włosów mogą mieć nazwy bliższe poezji niż analizie kolorystycznej.

Reklama

Jeśli chcesz właściwie rozpoznać kolor i odcień blondu, który będzie odpowiedni dla twojego typu urody, zwracaj uwagę na oznaczenia liczbowe informujące o jasności koloru oraz jego ciepłym lub zimnym odcieniu. Dzięki temu łatwiej dobierzesz odcień blondu najbardziej korzystny dla swojego typu urody.

Odcień blondu a typ urody

Nowy kolor włosów powinien współgrać z ich naturalnym kolorem. Osoba o naturalnych ciemnych włosach może zostać blondynką, jednak odcień blondu powinien być zgodny z odcieniem jej naturalnych włosów. Osoba, której włosy mają chłodny odcień, po przefarbowaniu włosów farbą o odcieniu ciepłym będzie wyglądała niekorzystnie. Osoby o ciepłym typie urody: wiosna i jesień, powinny wybierać ciepłe odcienie, natomiast osoby o chłodnym typie urody: lato i zima, powinny raczej szukać odcieni zimnych. W palecie blondów znajdują się także barwy neutralne pod względem odcienia. Są one bezpieczne i na ogół wyglądają dobrze u osób zarówno o ciepłym, jak i chłodnym typie urody.

Jak oznacza się stopień jasności blondu?

Na opakowaniu farby do włosów możesz znaleźć oznaczenia liczbowe wskazujące na jasność koloru oraz zabarwienie jego refleksu. Pierwsza liczba to stopnień jasności koloru. Liczby od 6 wzwyż oznaczają różne rodzaje blondu:

Zobacz także
  • 6 oznacza ciemny blond,
  • 7 – średni blond,
  • 8, 9, 10 to – jasny lub bardzo jasny blond.

Niektórzy producenci oferują też farby oznaczone liczbami 11 i 12, są one wykorzystywane do rozjaśniania włosów.

Najbezpieczniej jest wybierać kolor o 1-2 tony jaśniejszy od naturalnego. Nie oznacza to jednak, że brunetka nie może pofarbować włosów na blond, lepiej jednak, żeby w jej przypadku zmiana koloru włosów odbyła się w gabinecie fryzjerskim po analizie kolorystycznej wykonanej przez specjalistę.

Jak oznacza się ciepły lub zimny odcień blondu?

O tym, czy kolor ma ciepły, zimny czy neutralny odcień informują liczby znajdujące się po przecinku lub ukośniku. Liczba 0 oznacza kolor naturalny, 1 – popielaty, 2 – opalizujący, 03, 13, 31 – beżowy, 3 – złoty, 4 – miedziany, 5 – mahoniowy, 6 – czerwony, 7 – matowy, zielonkawy. Możemy mieć też do czynienia z podwójnym odcieniem, po przecinku lub ukośniku znajdą się wtedy dwie cyfry. W tym przypadku podstawowy odcień będzie zabarwiony mniej intensywnie lub pogłębiony. Na przykład oznaczenie 8,11 należy interpretować jako jasny i bardzo popielaty blond, a 7,34 – średni złoty blond o miedzianym zabarwieniu.

Farby do włosów o ciepłym odcieniu to te, które niezależnie od jasności, mają refleksy: złote, miedziane i czerwone.

Farby o zimnym odcieniu to: popielate, opalizujące, matowe. Neutralne natomiast są beże i odcienie naturalne.

Przykładowe kolory farb odpowiednie dla osoby o ciepłym typie urody to:

  • 7,3 – średni złoty blond,
  • 8,31 – jasny beżowy blond.

Przykładowe kolory farb dla osób o zimnym typie urody to:

  • 10,2 – bardzo jasny opalizujący blond,
  • 6,1 – średni popielaty blond.

Pobierz dostępny w Allegro kupon i zrób zakupy do mieszkania – szukasz dodatków w ciepłych czy zimnych kolorach?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama