Trwała ondulacja polega na długotrwałym zakręceniu włosów. Do tego celu służą specjalne preparaty chemiczne lub ziołowe. Metoda ta dzieli się na 4 rodzaje: ziołową, kwaśną, alkaliczną i dwufazową. Trwałej ondulacji nie można wykonywać na włosach świeżo farbowanych.

Reklama

Trwała ondulacja po raz pierwszy została przeprowadzona w 1934 roku. Metoda ta była bardzo popularna wśród kobiet w latach 70. i 80., a obecnie również wraca do łask.

Czym jest trwała ondulacja?

Trwała ondulacja jest metodą długookresowej zmiany kształtu włosów, dzięki której można zwiększyć ich objętość i uzyskać loki lub fale. Zabieg polega na zakręcaniu umytych kosmyków na wałki o dowolnej grubości (według preferencji klientki) i spryskaniu ich specjalnym płynem do ondulacji. Dzięki tej substancji możliwe jest nadanie nowej i trwałej struktury włosom. Płyn należy trzymać na głowie przed około pół godziny, a następnie go spłukać. Na koniec fryzurę utrwala się środkiem, który wzmocni, odżywi i zregeneruje włosy. Trwała ondulacja może zniszczyć kosmyki, dlatego metoda ta nie powinna być przeprowadzana na włosach:

  • świeżo farbowanych i rozjaśnianych,
  • zniszczonych innymi zabiegami fryzjerskimi,
  • cienkich, łamliwych i skłonnych do wypadania.

Rodzaje trwałej ondulacji: ziołowa, kwaśna, zasadowa i dwufazowa

Trwała ondulacja dzieli się na 4 rodzaje:

Zobacz także
  • ondulacja ziołowa – jest najłagodniejszą metodą zmiany kształtu włosów. Do jej przeprowadzenia stosuje się preparaty ziołowe, które odżywiają kosmyki i zapobiegają ich zniszczeniu. Ten rodzaj ondulacji świetnie sprawdzi się na włosach delikatnych. Efekt jest widoczny przez dwa lub trzy miesiące;
  • ondulacja kwaśna – jest delikatna i nie obciąża włosów, gdyż w tym zabiegu stosuje się niewielką ilość kwasowych środków chemicznych. Loki mają naturalny wygląd i nie są mocno skręcone. Metoda ta jest idealna dla włosów cienkich, słabych i rozjaśnianych. Efekt ondulacji kwaśnej utrzymuje się krótko - tylko przez 3 miesiące;
  • ondulacja alkaliczna (zasadowa) – jest bardziej inwazyjna, niż poprzednie metody, a jej efekt utrzymuje się nawet do 10 miesięcy. Podczas ondulacji alkalicznej stosowane są silne preparaty, dlatego ten sposób jest polecany osobom z mocnymi i zdrowymi włosami. Długo utrzymujący się efekt loków wymaga okresowego zabiegu uzupełniającego na odrostach,
  • ondulacja dwufazowa – jest metodą kręcenia odrostów na włosach, które już wcześniej przechodziły zabieg trwałej ondulacji. Na młode kosmyki nakłada się silniejszy preparat, niż na te starsze. Ten sposób pozwala przedłużyć efekt trwałej ondulacji o kolejnych kilka miesięcy.

Jak dbać o włosy po trwałej ondulacji?

Po trwałej ondulacji należy:

  • myć włosy delikatnymi szamponami (na przykład ziołowymi lub dziecięcymi),
  • po każdym myciu głowy nakładać odżywkę nawilżającą,
  • spryskiwać kosmyki sprayem do kręconych włosów,
  • raz w miesiącu stosować maski regenerujące na włosy,
  • nie czesać kosmyków przez 3 dni od wykonania zabiegu.

Gdzie wykonać trwałą ondulację i ile to kosztuje?

Trwała ondulacja powinna zostać przeprowadzona w profesjonalnym salonie fryzjerskim. Przed umówieniem się na zabieg warto sprawdzić referencje placówki oraz dowiedzieć się, jakie uprawnienia do wykonywania zawodu mają jej pracownicy. Trwałą ondulację powinna poprzedzić kontrola fryzjera, który sprawdzi stan włosów i na tej podstawie dobierze metodę kręcenia. Koszt zabiegu trwałej ondulacji waha się od 50 do 200 złotych. Cena zależy od długości włosów, a także rodzaju zabiegu i zastosowanych preparatów.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama