Styl pensjonarski: sukienka z kołnierzykiem, biała koszula z wiązaniem i spódnica w kratę

Styl pensjonarski
Fot. © Masson/Fotolia.com

Styl pensjonarki, nazywany również stylem grzecznej dziewczynki, kojarzy się z sukienką z kołnierzykiem, spódnicami w kratę i białą koszulą. Charakterystycznym atrybutem tego stylu są również dodatki: apaszka, podkolanówki, okulary „kujonki”, torebka listonoszka, oraz delikatna biżuteria.

 

Styl pensjonarski powstał w XIX w., kiedy to dostęp do edukacji stał się powszechny, a kobiety uzyskały prawa do kształcenia. Nazwa tego stylu pochodzi od pensjonarki, czyli uczennicy szkoły prywatnej dla kobiet (tzw. pensji).

CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: pulpety w sosie koperkowym

Pensjonarka – sukienka z kołnierzykiem

Najbardziej charakterystycznym atrybutem stylu grzecznej dziewczynki jest sukienka z kołnierzykiem, którą również określa się mianem pensjonarki. Klasycznym typem tej sukienki jest czarna kreacja z białym kołnierzykiem, lekko zaznaczonym odcięciem w talii oraz długością za kolano. Pensjonarka dostępna jest także w różnych krojach i wersjach kolorystycznych. Ciekawym wariantem jest zbluzowana sukienka, która łączy w sobie sportowy luz i elegancję. Idealnie nadaje się ona do stylizacji casualowych, np. do pracy, szkoły czy na uczelnię. Bardziej eleganckim, a zarazem kobiecym wariantem pensjonarki jest ołówkowa sukienka z kołnierzykiem, którą z powodzeniem można założyć na uroczystą kolację, randkę czy ważne wydarzenie, wymagające formalnego ubioru.

Styl grzecznej dziewczynki – bluzki i spódnice

Charakterystycznym elementem stylu grzecznej dziewczynki jest nie tylko sukienka z kołnierzykiem, ale również biała koszula oraz spódnica w kratkę o długości za kolano. Takie połączenie można uzupełnić również o dopasowaną marynarkę w granatowym kolorze. Dla stylu pensjonarskiego właściwe są również bluzki z wiązaniem przy szyi lub na dekolcie Styl ten można zmodyfikować przez połączenie spódnicy w kratkę z czarną ramoneską lub z dopasowanym golfem.

Styl pensjonarski – dodatki

Atrybutem stylu grzecznej dziewczynki są również buty i dodatki: oxfordki i lakierowane półbuty, podkolanówki oraz apaszki wiązane pod szyją. Charakterystyczne są także okulary „kujonki”, torebka listonoszka oraz subtelna biżuteria.

Plebiscyt Party

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Konkursy

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady

Nasze akcje