Sztuczny jedwab – tańszy zmiennik naturalnej tkaniny

sztuczny jedwab
Fot. ©indigolotos/Fotolia

Sztuczny jedwab jest doskonałym zastępnikiem jedwabiu naturalnego. Sztuczny jedwab jest miękki i delikatny, bardzo trudno na pierwszy rzut oka odróżnić go od naturalnego.

Sztuczny jedwab – co to jest i z czego się go produkuje?

W odróżnieniu od włókien naturalnych, sztuczny jedwab pozyskiwany jest nie z przędzy jedwabników a z celulozy drzewnej. Sztuczny jedwab jest dostępny w kilku rodzajach, a ich nazwy pochodzą od sposobu w jaki pozyskiwane jest włókno. Dlatego też jest: jedwab octanowy, miedziowy, wiskozowy oraz kolodionowy. Najbardziej popularny jest jedwab wiskozowy i to z niego najczęściej wytwarzane są apaszki, krawaty czy sukienki.

 

CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: bogracz węgierski

Odróżnienie jedwabiu naturalnego od sztucznego jest możliwe dzięki próbie ogniowej. Sztuczny spłonie do spopielenia, naturalny jedynie zajmie się, ale po wyjęciu z ognia płomień szybko zgaśnie. Sztuczny jedwab doskonale układa się na ciele, mimo że nie jest tak sprężysty jak jedwab naturalny. Jest miękki i łatwo poddaje się barwieniu.

Sztuczny jedwab – pranie ręczne, czy w pralce - jak prać tkaniny ze sztucznego jedwabiu?

Sztuczny jedwab jest znacznie łatwiejszy w utrzymaniu w czystości, ponieważ nie jest tak delikatny jak jego organiczny pierwowzór. Tkaniny z niego wykonane możemy prać w pralce z użyciem standardowych detergentów do delikatnych tkanin przestrzegając instrukcji na metce. Pamiętajmy, że temperatura prania tkaniny podana przez producenta jest zawsze najwyższą temperaturą w jakiej można prać, bez obaw o uszkodzenie włókien. Dlatego też zawsze – pod warunkiem, że nie są bardzo zabrudzone – tkaniny można, a nawet należy, prać w temperaturach niższych. Sztuczny jedwab łatwo się prasuje, ponieważ nie wymaga wcześniejszego namaczania, ani nastawiania żelazka na najwyższe temperatury. Ubrania wykonane ze sztucznego jedwabiu – w szczególności sukienki – należy prać przestrzegając zaleceń umieszczonych na metce. Często zdarza się, że tego typu odzież trzeba prać na sucho – czyli w pralniach chemicznych.

Jak odróżnić sztuczny jedwab od naturalnego?

Bardzo często zdarza się, że zarówno jedwab naturalny jak i sztuczny bywają określane słowem „silk”. Z uwagi na to, że trudno odróżnić jeden od drugiego, kupujemy sztuczny jedwab w cenie naturalnego, kierując się jedynie napisem na metce – 100% silk oraz wysoką ceną. Najlepsza metoda na odróżnienie jedwabiu sztucznego od naturalnego to próba ogniowa. W tym celu trzeba wyciągnąć delikatnie jedną nitkę z materiału i podpalić. Jeżeli będzie się żarzyć wydzielając zapach palonych włosów, oznacza to, że jest to tkanina naturalna. Jednak tego typu eksperyment może być trudny do przeprowadzenia w sklepie, dlatego lepiej wykorzystać bardziej bezpieczną metodę. Naturalny jedwab przy pocieraniu skrzypi jak śnieg w mroźny dzień, jego powierzchnia nie jest idealnie gładka, czasem zdarzają się na niej grudki wynikające ze sposobu produkcji.


Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Konkursy

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady

Nasze akcje