Jak dobierać obuwie do reszty ubioru? Porady dla mężczyzn

Dwie pary męskich butów leżą na kamiennym murku.
Fot. ©ldintorlak/stock.adobe.com

W życiu każdego mężczyzny prędzej czy później nadchodzi czas, w którym musi on zmierzyć się z problemem doboru obuwia do reszty ubrania. Kiedy uniwersalne buty sportowe idą w odstawkę i zachodzi konieczność posiadania kilku par odpowiednich do różnych strojów, trzeba wiedzieć, czym kierować się przy ich dobieraniu.

 

Prawdopodobieństwo popełnienia modowego faux pas związanego z niewłaściwym doborem obuwia do reszty ubioru jest dosyć duża. Poza tym, że istnieją zasady dotyczące dopasowywania konkretnych rodzajów butów do stroju, ważna jest również ich kolorystyka.

CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: piernik świąteczny

 

Podstawowe zasady dobierania mniej i bardziej formalnego obuwia

 

Najprostszą i podstawową zasadą dobierania obuwia do formalnego stroju (głównie do eleganckich garniturów na takie okazje jak ślub czy wyjście do opery) jest to, aby decydować się na zakup prostych fasonów w ciemnych kolorach. W takich przypadkach najlepiej sprawdzą się buty bez widocznych przeszyć, z gładką linią cholewki. Jeśli chodzi o konkretne fasony dostępne w większości dobrych sklepów z obuwiem do stroju formalnego, to można postawić na wiedenki (tzw. oxfordy), angielki (tzw. derby) lub lotniki.

 

Nieco mniej formalne będą modele, które posiadają widoczne przeszycia i różnego rodzaju elementy zdobień na cholewce (zazwyczaj są to charakterystyczne dziurki). Najpopularniejszymi modelami pasującymi do nieco mniej formalnych ubiorów są:

  • monki (monk shoes),   
  • szkoty,   
  • pensówki,
  • brogsy (mogą być to m.in. oxfordy lub derby ze zdobieniami).    

 

W kwestii wyboru odpowiedniego koloru butów do stroju dobrze jest zapoznać się z polecanymi zestawieniami dotyczącymi najpopularniejszych kolorów garniturów:

  • czarny garnitur - czarne obuwie,   
  • brązowy garnitur - obuwie brązowe (jasne i ciemne odcienie),
  • granatowy lub ciemny niebieski garnitur - obuwie czarne, burgundowe lub brązowe,
  • szary garnitur - obuwie czarne, burgundowe lub brązowe,
  • ciemny grafitowy garnitur - obuwie czarne lub burgundowe.    

 

Mokasyny - kompromis pomiędzy elegancją, a stylem sportowym

 

Mężczyźni poszukujący uniwersalnego obuwia do codziennych wyjść powinni natomiast rozważyć zakup mokasynów. Ten rodzaj butów doskonale sprawdza się w casualowym stylu ubioru - pasuje zarówno do jeansów, jak i spodni lnianych czy chinosów. Wprawdzie w sklepach są dostępne różne modele - mniej i bardziej formalne - ale jednak mokasyny uchodzą za obuwie codziennego użytku. Ich plusem jest to, że potrafią dodać stylu i charakteru całej stylizacji.

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Konkursy

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady

Nasze akcje