Stroje w stylu gotyckim: mroczne stylizacje inspirowane dawną modą

dziewczyna w stroju gotyckim
Fot. ©Yuliya Yafimik/Fotolia.com

Styl gotycki jest jednym z najbardziej wyrazistych. Ma swoje symbole uniwersalne, jak czaszki, krzyże i czerwone róże, ale wyodrębniło się z niego kilka odmian, których przedstawiciele ubierają się nieco inaczej (traditional, victorian, medival, postapo, cyber itp.). Stroje gotów wyglądają jak z innej epoki – są przygotowywane z ogromną starannością i prezentowane na różnych festiwalach (np. Castle Party).

Dresscode subkultury gotyckiej

Subkultura gotycka istnieje od lat 80. i jest ruchem post-punkowym, dlatego z punkiem ma wiele elementów wspólnych. Za prekursorów dark culture uważa się poetów: Baudelaire’a, Keatsa i Poego, którzy nie tylko nosili się na czarno, lecz także roztaczali wokół siebie aurę melancholii i posępności. Dla gotów dresscode jest ważniejszy niż wspólna ideologia. Wyznają indywidualizm i intelektualizm, mogą więc reprezentować różne środowiska i poglądy. Wbrew stereotypom, nie są związani z żadną grupą religijną. Łączy ich manifestowanie odrębności przez zakładanie ciemnych strojów (zwykle czarny total look), epatowanie erotyzmem (opinające gorsety) i stosowanie mocnego makijażu (podkreślone oczy i usta, blada cera).

Symbole stylu gotyckiego

Przedstawiciele subkultury gotyckiej swobodnie podchodzą do symboli religijnych i funeralnych. Noszą ubrania oraz biżuterię z czaszkami, krzyżami, pentagramami i innymi motywami okultystycznymi. Prawie zawsze traktują je jako elementy czysto dekoracyjne. Czerpią również ze stylistyki makabry i turpizmu. Koszulki z nadrukami przedstawiającymi krwawe rzezie noszą równie często jak te z nazwami ulubionych zespołów (rocka lub metalu gotyckiego). Jeśli już decydują się przełamać czerń, zwykle służy im do tego kolor czerwony, w krwistym odcieniu. Goci mają też swój ulubiony motyw roślinny – różę, która oplata krzyże i czaszki, tworząc symbole jednoznacznie kojarzące się z subkulturą gotycką.

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka makaronowa z suszonymi pomidorami, fetą i szpinakiem

Goth girl, goth boy

Styl gotycki to ukłon w stronę przeszłości – i to tej dawnej, sięgającej czasów średniowiecza. Goci czerpią inspiracje z romansów rycerskich. Mężczyźni zakładają długie płaszcze z naramiennikami oraz dużą ilością pasków, naszywek i metalowych elementów, kobiety zaś rozkloszowane suknie do ziemi. Popularne są wstawki z koronki i siateczki, bufiaste rękawy, rękawiczki oraz gorsety. Pojawiają się także nakrycia głowy – cylindry i toczki (wywiedzione z mody wiktoriańskiej). Efektownie wyglądają zwłaszcza na długich, czarnych włosach, z kolorowym ombre. Dużą rolę odgrywają też gadżety – wachlarze, laski z ozdobnymi głowniami, ozdobne parasole. Jeśli chodzi o obuwie, niepodzielnie rządzą glany – zarówno w stylizacjach męskich, jak i żeńskich. Nie można jednak mówić o jednolitości stylu gotyckiego. Miłośnicy elektronicznych brzmień skłaniają się ku odmianie cybergoth, coraz częściej spotyka się też kreacje typu gothic lolita, które popularność zyskały dzięki mandze i grom RPG.

 

Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, by robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady