test ciążowy

Test ciążowy wykonuje się na obecność w moczu hormonu ciążowego HCG. Świadczy on o tym, że błonie śluzowej macicy zagnieździło się jajo płodowe. Wynik testu ciążowego będzie najbardziej wiarygodny, gdy wykona się go po 9-10 dniach od stosunku. Pojawienie się dwóch kresek na płytkowym teście świadczy o zapłodnieniu.  

Więcej

Poród

Poród to szereg czynności i procesów, które mają wpłynąć na wydalenie drogami płodnymi wszystkich elementów jaja płodowego – płodu, popłodu i płynu owodniowego. Prawidłowy poród powinien rozpocząć się spontanicznie, bez konieczności stosowania środków naskurczowych i znieczulenia nadoponowego, ok. 40 tygodnia ciąży (z możliwym 14 dniowych odchyleniem). Wyróżniamy III etapy porodu.

Więcej

Owulacja

Owulacja, jajeczkowanie – proces zachodzący w ciele kobiety. Rezultatem owulacji jest uwolnienie komórek jajowych. Podczas jajeczkowania dochodzi do wydostania się komórki jajowej z pęcherzyka Graafa. Następnie komórka przemieszcza się do jajowodów – jest wtedy dojrzała i zdolna do zapłodnienia. Jeżeli plemnik w tym czasie przebije zewnętrzną ścianę komórki jajowej, dojdzie do zapłodnienia. Niezapłodniona komórka obumiera po 24 godzinach.  

Więcej

Miesiączka

Miesiączka, menstruacja, okres – to 4-5 dniowe miesięczne krwawienie z dróg rodnych u kobiet. Menstruacja jest spowodowana cyklicznym złuszczaniem się endometrium (nabłonka macicy). 

Więcej

grzybica

Grzybica to choroba zakaźna, którą wywołują grzyby chorobotwórcze. Najczęściej atakują one paznokcie, jamę ustną, skórę, a także narządy rozrodcze i wewnętrzne. Źródłem zakażenia jest bezpośredni kontakt z zainfekowanym przedmiotem, człowiekiem czy zwierzęciem.   

Więcej

Powiązane porady