Newsy

dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa opiera się na wyeliminowaniu z codziennego jadłospisu produktów, które zawierają w sobie białka ziaren zbóż – czyli gluten. Występuje on najczęściej w takich zbożach, jak: pszenica, jęczmień czy żyto. Stosowany jest również jako dodatek spulchniający np.: w słodyczach, wędlinach, piwie, parówkach i mlecznych produktach. Dieta bezglutenowa jest metodą leczenia nietolerancji pokarmowej na gluten lub celiakii.

Więcej

Diety odchudzające

Diety odchudzające, nazywane są także dietami redukującymi. Są to zestawy dietetycznych zaleceń, zwykle występujące w postaci jadłospisów. Celem diet odchudzających jest zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej. Diety redukujące służą do poprawy wyglądu i leczenia otyłości. Ich stosowanie powinno przebiegać pod okiem specjalisty – dietetyka lub bariatry (głównie w przypadku osób z nadwagą).

Więcej

Odchudzanie

Odchudzanie to proces, który polega na zmniejszeniu masy ciała na tyle, aby zapewniała ona optymalny stan zdrowia. W ujęciu biologicznym odchudzanie polega na przyspieszeniu spalania tkanki tłuszczowej i trawienia.

Więcej

spalanie kalorii

Kaloria to jednostką energii. Terminu używa się w dietetyce do określenia wartości żywieniowej produktów. Spalanie kalorii zależy od płci, wagi, wieku oraz tempa wykonywania ćwiczenia.

Więcej