Seks

Terminem seks lub sex można objąć wszystkie pojęcia określające lub definiujące zagadnienia dotyczące szeroko rozumianej erotyki i seksualności człowieka. Są to m. in. relacje partnerskie, antykoncepcja, płodność, pozycje seksualne, libido – jego poziomy i wahania, różnego typu zachowania seksualne: te w granicach norm przyjętych społecznie oraz te od nich odbiegające, przypominające dewiacje.

Więcej

Antykoncepcja

Antykoncepcja (kontrola narodzin, kontrola płodności) to zbiór środków i metod mających zapobiegać ciąży. Antykoncepcja jest przystosowana zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Metody antykoncepcji dzielą się na: chemiczne, hormonalne, mechaniczne i naturalne. Metody chemiczne przeznaczone są tylko dla kobiet i są to: pianki antykoncepcyjne, kremy i żele plemnikobójcze, globulki i gąbki domaciczne. Zawierają środki plemnikobójcze, które ograniczają żywotność plemników i zagęszczają śluz szyjkowy. Preparaty te nie uszkadzają lateksu. Metody hormonalne przeznaczone przede wszystkim dla kobiet to antykoncepcyjne tabletki, zastrzyki hormonalne, implanty i plastry z hormonami.

Więcej

Pozycje seksualne

Pozycje seksualne to różne formy współżycia i zachowań pomiędzy partnerami. Jest to element sztuki miłosnej. Dobrze dobrana pozycja seksualna ułatwi osiągnięcie orgazmu. Pozwoli uniknąć rutyny w łóżku. Spotęguje doznania i poprawi jakość życia erotycznego. Wielość pozycji seksualnych pozwala stymulować różne partie ciała obojga partnerów. Najpopularniejszą pozycją podczas stosunku jest klasyczna pozycja (nazywana też misjonarską). Kobieta leży na plecach, a mężczyzna jest na niej. Ciężar ciała partner opiera na kolanach i łokciach. Pozycja klasyczna sprzyja pocałunkom i kontaktom wzrokowym. Pozwala stymulować łechtaczkę i umożliwia głębokie wprowadzenie członka.

Więcej

Orgazm

Orgazm, szczytowanie – jest to moment najsilniejszego podniecenia płciowego. Towarzyszy mu intensywne uczucie rozkoszy. Orgazm jest zwykle celem stosunku płciowego masturbacji lub innych praktyk seksualnych i stanowi ostatni ich etap. Reakcje fizjologiczne, jakie towarzyszą orgazmowi to: ejakulacja i skurcze moszny u mężczyzny oraz skurcze pochwy i skurcze dna macicy u kobiety. Ponadto u obojga partnerów następuje przyspieszenie akcji serca, napięcie mięśni i wzrost ciśnienia tętniczego krwi oraz rozszerzenie źrenic.  

Więcej

Powiązane porady