nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze diagnozuje się, gdy pomiar ciśnienia krwi wskazuje wartości przekraczające 140 mmHg ciśnienia skurczowego i/lub 90 mmHg ciśnienia rozkurczowego. Jest to choroba przewlekła wymagająca stosowania leków oraz modyfikacji stylu życia.

Wyróżnia się dwa rodzaje nadciśnienia: pierwotne i wtórne. Nadciśnienie pierwotne stanowi ponad 90% wszystkich zachorowań. Przyczyną jego rozwoju są czynniki dziedziczno-genetyczne oraz środowiskowe, takie jak sytuacje konfliktowe w życiu rodzinnym lub zawodowym, które wywołują stałe napięcie psychiczne.

Więcej

cholesterol

Cholesterol jest związkiem chemicznym obecnym w tkankach i osoczu krwi, który jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zbyt wysokie stężenie zwiększa ryzyko zachorowania na poważne schorzenia mogące prowadzić nawet do śmierci. Wśród nich należy wymienić miażdżycę, chorobę wieńcową oraz zawał mięśnia sercowego.

Więcej

hemoroidy

W terminologii medycznej hemoroidy określane są jako guzki krwawnicze, które występują u każdego człowieka jako struktury naczyniowe w kanale odbytu. W niektórych przypadkach dochodzi do poszerzenia żył odbytu lub odbytnicy, co prowadzi do rozwoju choroby – żylaków odbytu, które potocznie nazywane są hemoroidami.

Więcej

ciśnienie krwi

Ciśnienie tętnicze krwi jest siłą, z jaką krew napiera na ściany tętnic podczas skurczu, a następnie rozkurczu serca. Wartości prawidłowego ciśnienia są zależne od kilku czynników, m.in. od wieku oraz od stanu organizmu – inne zakresy normy są ustalone dla osób z chorobami nerek czy cukrzycą. 

Więcej