niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy (hypothyreosis) to choroba wywołana niedoborem hormonów tarczycy, czyli trójjodotyroniny (T3), tyroksyny (T4) i kalcytoniny. Tarczyca jest gruczołem zlokalizowanym w przedniej części szyi. Objawy niedoczynności tarczycy są bardzo niejednorodne, zalicza się do nich, m. in.: nieuzasadnione tycie, osłabienie, depresję, problemy skórne, a nawet zaburzenia pracy serca.

Więcej

nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy (hyperthyreosis) jest schorzeniem o podłożu psychosomatycznym związanym z nadmiernym wydzielaniem hormonów tarczycy: trijodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4). Najczęstszymi objawami nadczynności tarczycy są: wytrzeszcz oczu, przerost tarczycy, nerwowość i przyspieszone bicie serca.

Więcej

Hormony

Hormony to wytwarzane w gruczołach wewnątrzwydzielniczych lub w wyspecjalizowanych grupach komórek substancje o silnym działaniu pobudzającym lub hamującym procesy biochemiczne. Regulują aktywność i produkcję enzymów komórkowych. Normalizują transport jonów i innych substancji przez błony komórkowe. Hormony pełnią funkcję przekaźników informacji pomiędzy układem nerwowym, hormonalnym i resztą organizmu.

Więcej

Depresja

Depresja to poważna choroba psychiczna. Głównym jej objawem jest obniżenie nastroju. Smutek, przygnębienie, spowolnienie, bezsenność, brak wiary w siebie, pesymizm i ciągłe poczucie winy to najczęstsze symptomy towarzyszące depresji.

Więcej