Sen

Sen to cyklicznie pojawiający się i przemijający stan czynnościowy ośrodkowego układu nerwowego. W trakcie snu świadomość zostaje zniesiona, następuje bezruch. Sen fizjologiczny ma charakter odwracalny. Przeciwieństwem snu jest czuwanie – stan aktywności układu somatycznego. Noworodki potrzebują ok. 18 godzin snu w ciągu doby. Z wiekiem zapotrzebowanie na sen skraca się. Większość osób śpi ok. 7-8, 8-9 godzin na dobę. 

Więcej

Uzależnienia

Uzależnienie, nałóg to nabyta potrzeba zażywania jakiejś substancji lub wykonywania określonej czynności. Wśród uzależnień wydziela się: fizjologiczne (chęć zażywania określonej substancji), psychiczne (potrzeba stałego wykonania pewnej czynności) i społeczne (silne uzależnienie od grupy, zażywanie środków pod wpływem mody). Najczęściej uzależniające substancje to: alkohol, narkotyki, leki i papierosy.

Więcej

Problemy w związku

Problemy w związku najczęściej wynikają z braku zrozumienia. Mimo że obydwie strony chcą dla siebie dobrze do powstania lawiny kłótni wystarczy, by nie potrafiły jasno uargumentować swoich decyzji i zachowań. Wiele kłótni powstaje także przez problemy z wyrażaniem emocji.

Więcej

syndromy

Syndrom jest zespołem zjawisk, mających cechy wspólne. Często jest to określenie opisujące objawy wspólne dla konkretnej choroby.

Więcej

Zdrada

Zdrada to świadome i intencjonalne naruszenie zaufania w stosunku do drugiej osoby. Zdrada jest często wynikiem kryzysu, który trwał w związku od pewnego czasu. Częste przyczyny zdrady to np.: ciekawość, adrenalina, chęć zysku, zemsta, brak czułości lub sensualności w związku, potrzeby seksualne niezaspokojone ze stałym partnerem.

Więcej

Powiązane porady