Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie podróżne?

Kobieta z walizką podróżną czeka na samolot na lotnisku.
Fot. ©weedezign/Fotolia.com

Ubezpieczenie turystyczne powinno pokrywać koszty leczenia i odpowiedzialności cywilnej oraz rekompensować następstwa nieszczęśliwych wypadków. W przypadku ubezpieczenia za granicą dobrze jest wybrać assistance turystyczny. Należy też dokładnie poznać warunki polisy i poznać zakres ubezpieczenia podróżnego.

 

Ubezpieczenie podróżne powinno być dopasowane do charakteru wyjazdu i regionu, do którego się jedzie. Wszystkie informacje dotyczące pakietu usług można znaleźć w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka z kapustą pekińską

 

Jakie elementy powinno mieć ubezpieczenie podróżne?

 

Koniecznie należy przeczytać umowę przed zakupem polisy. Dobre ubezpieczenie na wakacje powinno zawierać:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) – w przypadku wyjazdów za granicę ta usługa gwarantuje zapewnienie kosztów pomocy medycznej, potrzebnych leków i wizyt u lekarza. Jeśli wyrusza się w niebezpieczne tereny, takie jak góry czy otwarte morze, warto też zadbać o pokrycie kosztów akcji ratowniczej.
  • Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC) – usługa przydaje się, gdy turysta przez przypadek wyrządzi komuś krzywdę. Poszkodowany otrzymuje pieniądze od ubezpieczyciela, a nie z kieszeni sprawcy.
  • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – to zadbanie o odszkodowanie w przypadku uszczerbku na zdrowiu. Należy się upewnić, że kupiona polisa obejmuje wszystkie aktywności, które ma się zamiar wykonywać na wakacjach.
  • Turystyczne Assistance – to całodobowa usługa, która pomaga klientowi w sytuacjach, gdy nie może sobie poradzić sam, np. rezerwacja wizyty u lekarza w obcym kraju.

 

Na co należy zwrócić uwagę wybierając polisę ubezpieczeniową?

 

Przed wyjazdem należy sprawdzić ofertę pod względem najbardziej popularnych wydarzeń. Latem to głównie oparzenia, zatrucia i złamania. Zimą najczęściej cierpi się na urazy kolan. Częste problemy to też zakup leków, pobyt w szpitalu czy ratownictwo medyczne. Niektóre firmy ubezpieczeniowe pomijają pewne elementy, więc należy mieć pewność co do rekompensaty najważniejszych zdarzeń. Należy też sprawdzić zakres i sumy ubezpieczenia. Jest to kluczowy element, ponieważ nieraz firmy reklamują się, wpisując sumę 50 000 EUR, jednak w warunkach jest mowa o maksymalnym świadczeniu do 10% tej sumy. Koniecznym elementem umowy jest też wyłączenie odpowiedzialności, czyli za co ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Należy też zwrócić uwagę na takie rzeczy, jak:

  • sposób zgłaszania zdarzenia,
  • renoma firmy,
  • wysokość składek.

Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, by robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady