Nieważny dowód osobisty: konsekwencje prawne

Dowód osobisty
Fot. © Pio Si/Fotolia

Karą za posiadanie nieważnego dowodu osobistego jest kara ograniczenia wolności lub grzywna, która może wynieść nawet 5 tys. zł.

 

Posługiwanie się nieważnym dowodem osobistym jest obłożone prawnymi konsekwencjami. Każdy obywatel Polski powyżej 18. roku życia musi posiadać dowód tożsamości. Traktuje o tym ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych.

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: oponki serowe na Tłusty Czwartek

 

Dowód osobisty można wyrobić nawet przed osiągnięciem prawnej dojrzałości (ukończenie 18 roku życia). Wiek powyżej 15 lat pozwala na przyznanie nastolatkowi tymczasowego dowodu osobistego. W szczególnych wypadkach już 13-letnie dzieci mogą go otrzymać. Wymaga tego sytuacja, gdy niepełnoletni rozpoczyna pracę lub nie mieszka z rodzicami.

Nieważny dowód osobisty: ważne daty na dokumencie

Najczęściej dowód osobisty traci swoją ważność po upłynięciu 10 lat, więc co dekadę należy go odnawiać. Inne przypadki utraty ważności dowodu osobistego:

Powinno się złożyć wniosek o nowy dowód przed terminem utraty ważności starego. Wymiana dokumentu jest bezpłatna i dokonuje się jej w urzędzie miasta, gminy lub powiatu w dziale administracyjnym.

Nieważny dowód osobisty: kara

Karą za posługiwanie się nieważnym dowodem osobistym jest m.in. ograniczenie wolności. Kiedyś można było się spodziewać maksymalnie miesiąca, ale od 2013 roku wprowadzono nowelizację ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, która przewiduje bardziej surowe kary za posiadanie nieważnych dowodów. Ograniczenie wolności wzrosło powyżej jednego miesiąca, a kara pieniężna za brak ważnego dowodu osobistego może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

 

W razie utraty dowodu (kradzież, zguba) powinno się niezwłocznie zgłosić tę sytuację na policję i złożyć pisemnie lub faksem wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego.  

 

Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, by robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady