Studia prawnicze pozostają od wielu lat jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów. Posiadanie konkretnego zawodu wydaje się dawać pewność w późniejszych poszukiwaniach swego miejsca na rynku pracy. Jednak czy rzeczywiście tak jest?

Reklama

Studia prawnicze w Polsce

Obecnie coraz więcej uczelni, zarówno prywatnych, jak i państwowych, oferuje studia prawnicze. Konkurują one między sobą w walce o każdego kandydata. Wybierając jedną z nich trzeba jednak pamiętać, że nie każda daje równe gwarancje jakości kształcenia. Od lat w rankingach przodują renomowane uczelnie, takie jak Uniwersytet Warszawski czy Uniwersytet Jagielloński. Ten ostatni od lat posiada najlepsze statystyki, jeśli chodzi o liczbę kandydatów zdających pomyślnie na aplikacje prawnicze. Wiele uczelni daje jednak bardzo mizerne wykształcenie, o czym mówią ich byli studenci.

Studia prawnicze – cenne umiejętności?

Oferta nauczania różni się w zależności od uczelni. Na wydziale prawa podczas pięcioletniego nauczania student zgłębia przedmioty historyczno-prawne, uczy się podstaw logiki, zasad rozumowania prawniczego oraz wykładni, argumentacji prawniczej oraz poznaje podstawowe dziedziny prawa. W programie studiów przewidziane są również praktyki zawodowe.

Mimo, iż oferta edukacyjna wygląda bogato a sylabusy poszczególnych przedmiotów obiecują zaawansowane umiejętności, to należy liczyć się z tym, iż nauka na wydziale prawniczym daje przede wszystkim wiedzę teoretyczną, natomiast zastosowania jej w praktyce a także konkretnych umiejętności studenci nabywają dopiero później – na aplikacjach prawniczych, podczas studiów zaś – na praktykach i stażach, które wielu osobom ciężko pogodzić z obowiązkami na uczelni. Samo ukończenie studiów z pewnością zaopatrzy w wiele cennych umiejętności oraz wiedzę, natomiast nie może gwarantować sukcesu zawodowego.

Zobacz także

Studia prawnicze – pewność zatrudnienia?

Wielu absolwentów wydziałów prawniczych, głównie z mniej renomowanych uczelni, ma problemy z odnalezieniem się na rynku pracy. Dostać się na aplikacje prawnicze nie jest łatwo. W roku 2015 na aplikację adwokacką dostało się 37,5% zdających, na aplikację radcowską – 34,3%, notarialną – 39,5%, komorniczą zaś 64,4%. Egzamin na aplikację ogólną, poprzedzającą aplikację sędziowską i prokuratorską, odbędzie się w listopadzie.

Jednak również zdanie na aplikację nie zawsze pozwala poczuć się pewnie. Jedynie najlepsi kandydaci otrzymają satysfakcjonujące oferty pracy podczas odbywania aplikacji prywatnych. Również po ich ukończeniu miejsce znajdzie się jedynie dla najlepszych, wobec przesycenia rynku pracy absolwentami studiów prawniczych oraz aplikacji.

Studia prawnicze – strata czasu?

Studia prawnicze pozwalają zdobyć szeroką wiedzę i nabyć umiejętności, które z pewnością przydadzą się w dalszej karierze zawodowej. Oferta edukacyjna jest coraz szersza – uczelnie proponują np. szkoły praw obcych, dające umiejętności bardzo przydatne na współczesnym rynku pracy. Jeśli jednak decydujemy się na studia prawnicze, to warto dobrze zastanowić się nad swoimi predyspozycjami, gdyż nie są to studia łatwe, a także dobrze poznać uczelnię, na którą się kandyduje.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama