Czym różni się cena brutto od ceny netto?

ceny
Fot. ©mik38/fotolia

Cena brutto i cena netto różnią się od siebie wysokością z tego względu, że do ceny netto towaru lub usługi dolicza się należną kwotę podatku VAT, określoną dla danego rodzaju usługi czy towaru. Cena, którą płacimy, ma wliczony podatek – jest to cena brutto.

Cena netto

Cena netto to wartość danego towaru lub usługi przed doliczeniem do niej podatku. O ile cena brutto jest ceną płaconą przez konsumenta, to cena netto dotyczy przedsiębiorcy, jeśli może on odliczyć podatek VAT – czyli wtedy, gdy kupuje towary lub usługi na potrzeby prowadzonej firmy. Podatek VAT jest podatkiem pośrednim i jego ciężar ponosi ostateczny odbiorca. To znaczy, że przedsiębiorca, kupując towar na fakturę, płaci w sklepie cenę brutto. Jednak następnie odlicza sobie wynikający z faktury podatek VAT, w rezultacie więc jego kosztem jest cena netto.

Cena brutto

Cena brutto to cena towaru lub usługi z doliczoną kwotą należnego podatku VAT. Stawka tego podatku zależy od rodzaju świadczonej usługi czy rodzaju towaru, który kupujemy. Aby obliczyć cenę brutto należy cenę netto przemnożyć przez stawkę tego podatku i otrzymaną kwotę doliczyć do ceny netto. Cena netto + stawka podatku = cena brutto.

CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: ciasto krówka

Cena netto i brutto: faktury VAT

Przy obliczaniu ceny brutto od netto i należnego podatku VAT może pojawić się problem z otrzymywaną kwotą i jej zaokrąglaniem. Cenę należy bowiem zawsze zaokrąglać do dwóch miejsc po przecinku. Jeśli obliczamy podatek od kilku sztuk towaru, to możemy obliczać VAT od pojedynczej sztuki i wynik zsumować, bądź obliczyć go od sumy sprzedaży. Ustawodawca dopuszcza obie te możliwości.

Najczęściej czytane

 

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady