fiszki, notatki, zeszyt
©eikotsuttiy/Fotolia.com

Nauka języków obcych może być szybka, a przy tym efektywna i przyjemna. Obecnie szkoły językowe prześcigają się w reklamowaniu swoich usług, powołując się na innowacyjne sposoby uczenia się.

Przy wyborze metody szybkiego uczenia się języków obcych należy pamiętać przede wszystkim o tym, że wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji.

Jak opanować język obcy

Na początek należy uświadomić sobie, że nauka angielskiego czy niemieckiego jest zbliżona do nauki gry na instrumencie czy obsługi programu graficznego. Zatem im więcej czasu poświęca się na opanowanie słówek i zasad gramatyki, tym lepiej i szybciej przyswaja się dany język. Ponadto wiele zależy także od motywacji i zdeterminowania.

Uczenie się języków nie musi być nudne

Nauka angielskiego kojarzy się z nudnymi lekcjami, na których rozwiązuje się wiele nieprzydatnych i nieutrwalających wiedzy zadań. Chcąc opanować język obcy, należy postawić na różnorodność form i metod nauki. Powinno się urozmaicać zwykłe lekcje innymi aktywnościami: np. pisaniem tekstów w języku obcym na interesujące tematy czy rozmawianiu po angielsku z inną osobą, najlepiej z obcokrajowcem. Ważna w tym aspekcie jest także językowa rekreacja, która polega na rozwijaniu zainteresowań poprzez „otaczanie się językiem obcym”, np. oglądanie filmów i czytanie książek (oczywiście w innym języku niż ojczysty).

Szybka nauka słówek

Obok zasad gramatyki, słówka są bazą znajomości języka obecnego. Nowoczesne szkoły językowe odchodzą jednak od nauki pojedynczych słówek na pamięć. Znacznie efektywniejsze są techniki mnemotechniczne (szybkiego zapamiętywania), jak np. gra skojarzeń lub wypisywanie wyrazów na karteczkach i przyklejania ich w mieszkaniu na odpowiednich przedmiotach. Innym wariantem tej metody nauki słówek jest przygotowanie bardziej zaawansowanej wersji tzw. fiszek, na których z jednej strony powinno znaleźć się słowo w języku obcym, z drugiej zaś – jego tłumaczenie.

Metody nauki języków obcych w szkołach językowych

Kursy językowe różnią się od siebie przede wszystkim sposobem organizacji zajęć i technikami przyswajania wiedzy. Jedną z najpopularniejszych metod nauczania języków obcych jest metoda Callana, w której odwzorowuje się to, w jaki sposób dziecko uczy się języka ojczystego: najpierw poznaje się słownictwo ze słuchu, następnie opanowuje wymowę, by na końcu przejść do nauki pisania. Innym, równie popularnym sposobem jest metoda komunikacyjna, w której nacisk kładzie się na mówienie (początkowo nawet nie gramatyczne), aby od samego początku nauki posługiwać się językiem w codziennych sytuacjach np. prosząc o podanie przedmiotu, pytając o drogę, pytając która godzina itp. Na uwagę zasługują również metody, kładące nacisk na podświadomość, jak np. SITA Learning System, w której wykorzystuje się specjalnie urządzenie, wprowadzające w stan relaksu.