7 domowych sposobów na przyjemnie pachnącą szafę

Szafa z ubraniami.
Fot. ©Tatty/fotolia

W domu można znaleźć mnóstwo przedmiotów, które w łatwy sposób pozwolą na szybkie odmienienie zapachu wydobywającego się z szafy.

 

Nieprzyjemny zapach z szafy możne być spowodowany stęchlizną, kurzem, pleśnią, a nawet występowaniem moli. Nie należy go ignorować. Szafa musi być regularnie sprzątana, mole wyplenione, a części pokryte pleśnią wymieniane. Samo maskowanie zapachu w niczym nie pomoże.

CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: surówka z kapusty pekińskiej i rzodkiewki

Nowa szafa

Fabrycznie nowa szafa pachnie zazwyczaj klejem, sklejką, plastikiem czy nawet gumą. By pozbyć się nieprzyjemnych zapachów wystarczy przetrzeć ją szmatką nasączoną wodą z octem, a później powtórzyć to, maczając materiał w wodzie z olejkiem zapachowym. W takim sam sposób należy się zachować, jeśli chce się zmienić uprzednio wybrany zapach.

Podstawowe zalecenia

Gdy szafa jest przeładowana i brak w niej miejsca na cyrkulację powietrza, niemożliwe jest utrzymanie przyjemnego zapachu. Warto pamiętać, że im mniej ubrań, tym też mniejsze ryzyku zalęgnięcia się moli. Dodatkowo niektóre rodzaje materiału powinny wisieć swobodnie przez kilka godzin poza szafą, by oddać swój nieprzyjemny zapach. Są to m.in. swetry i marynarki.

Domowe sposoby na pachnącą szafę

Istnieje wiele domowych sposobów, które pozwolą utrzymać świeżość i przyjemny zapach w każdej szafie:

  • Kawa – zapach kawy jest intensywny i skutecznie maskuje inne. Wystarczy wsypać np. do nieużywanej popielniczki kilka jej ziaren i ustawić w miejscu, w którym się nie wywróci. Jest o jeden z najtrwalszych sposobów na utrzymanie ładnie pachnącej szafy.
  • Woreczki z lawendą – prócz tego, że przyjemnie pachną to także odstraszają mole. Do woreczka należy włożyć trochę lawendy, goździków, zakleić go i poprzebijać szpilkami.
  • Sól do kąpieli – przesypana do woreczka lub słoiczka z przebitym wieczkiem trwale utrzymuje przyjemny zapach w szafie.
  • Mydełka zapachowe – wystarczy je włożyć między pościel, a cała szafa zmieni swój zapach. W gorące dni warto jednak pamiętać, by je wyciągnąć, tak by się nie rozpuściły.
  • Pachnący papier – w sklepie można kupić gotowy pachnący papier, lub wykorzystać zwykły i spryskać perfumami. Niestety nie jest to najtrwalszy sposób na utrzymanie ładnego zapachu w szafie.
  • Świece woskowe – utrzymują one długo swój zapach i świetnie mogą się nadać do odmieniania zapachu szafy. Należy jednak pamiętać by nie kłaść ich obok ubrań, bo mogą powodować plamy. Możesz zastosować również wosk zapachowy lub pachnące sojowe krążki.
  • Flakoniki po perfumach – zużyte flakony po perfumach nie muszą trafić na wysypisko śmieci. Odkorkowane mogą służyć idealnie do utrzymania przyjemnego zapachu w szafie.

 
  • Z zapchaną rurą w zlewie czy wannie można poradzić sobie bez konieczności wzywania hydraulika. Sprawdź domowe sposoby.
  • Plamy z tłuszczu należą do tych, które najtrudniej wywabić. Zanim pójdziesz do sklepu po specjalistyczne detergenty, możesz wypróbować domowe sposoby na tłuste plamy.
  • Zwykły ocet i woda to sposoby na to, jak wyczyścić żelazko z kamienia tanio i skutecznie. Zobacz przepis!

Najczęściej czytane

 

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady