kobieta czyta przy kominku
©iko/Fotolia

Wybierając kominek do salonu, należy wziąć pod uwagę wkład, kasetę i jego wygląd. Będzie ogrzewał mieszkanie i stanowił element dekoracyjny. Efektownie wyglądają kominki z wkładem dwu- i trójstronnym zainstalowane na ściance działowej.

Gdzie ulokować kominek?

Kominek można instalować w domach o stabilnych fundamentach i stropie, które utrzymają betonową konstrukcję. Może to być ciężar od 500 kilogramów do tony. Ponadto kominek można zamontować w pomieszczeniu nie mniejszym niż 12 m2.

 

O ulokowaniu kominka warto pomyśleć już podczas projektowania domu. Jego miejsce zależy od funkcji, jaką ma pełnić. Jeżeli ma ogrzewać dom, trzeba dodatkowo zaplanować miejsce na opał i dobrą dostępność. Jeśli zaś ma stanowić element dekoracyjny, kwestie praktyczne nie są tak istotne.

 

Można wybierać spośród kominków otwartych, wolno stojących i z wkładem kominkowym. Kominek warto wkomponować w zabudowę, wówczas powinien być mniejszych rozmiarów, można go też ulokować w centralnym punkcie pokoju, by przykuwał uwagę, albo umieścić na ściance działowej między jadalnią i salonem. Wtedy warto zadbać, aby jego obudowa była wyższa, a materiał wykonania jak najlepszej jakości. W przypadku narożnej formy kominka albo wkładzie kominkowym z dużą szybą trzeba zwrócić uwagę na jego średnicę. Zbyt mała może skutkować przedostaniem się spalin do wnętrza i zatruciem czadem. W bloku warto zainstalować biokominek.

Dlaczego warto zamontować kominek w salonie?

Dekoracja salonu

Kominek pełni funkcję estetyczną. Montuje się go dla przyjemności patrzenia w ogień. Warto wokół niego ustawić meble wypoczynkowe i stworzyć sferę relaksu. Rozpalony ogień doda wnętrzu przytulności. Kominek powinien znajdować się w znaczącej odległości od sofy, inaczej ciepło może wpłynąć na kolor i fakturę mebli.

 

Dodatkowe źródło ciepła

Kominek można uruchamiać, gdy instalacja c.o. jeszcze nie pracuje w sierpniowe chłodne wieczory. Ogrzewanie kominkowe jest niezależne od dostaw energii z zewnątrz, a jego eksploatacja tania. Produkty powstałe w wyniku spalania drewna nie są tak szkodliwe jak te na skutek spalania gazu czy węgla. W przypadku awarii ogrzewania kominkowego nie ma ryzyka zagrożenia, nie wpływa ona też na unieruchomienie pozostałych elementów systemu. Kominek może być stosowany w okresie przejściowym, które ograniczy wydatki na gaz. Sprawdzi się w czasie silnych mrozów, wspomagając podstawowy system ogrzewania, gdy nastąpi awaria kotła gazowego. Wkład kominkowy powinien zapewnić co najmniej kilkugodzinne utrzymanie żaru.

 

Główne źródło ciepła

Kominek może być stosowany jako główne źródło ciepła, ale wedle prawa nie może być jedynym. Dom trzeba też wyposażyć w urządzenie grzewcze, które nie jest piecem czy kominkiem. Mogą to być grzejniki elektryczne. Wówczas należy zadbać o rozprowadzanie ciepła za pomocą instalacji c.o. lub kanałów powietrznych, inaczej kominek będzie mógł ogrzać wyłącznie pomieszczenie, w którym jest zainstalowany, oraz pokoje do niego przyległe. W tym przypadku wkład powinien utrzymać żar przez co najmniej 10 godzin.