Robaki w kuchni – sposoby pozbycia się rybików

Fot. ©Armando Frazão/Fotolia

Rybiki to robaki, które co prawda nie szkodzą człowiekowi (nie gryzą i nie przenoszą chorób), ale ich obecność w kuchni potrafi sprawić, że dalsze korzystanie z pomieszczenia staje się nieprzyjemne.

Rybiki szybko się rozmnażają. Najczęściej wybierają kuchnie ślepe – bez okien.

Rybiki – cechy charakterystyczne

Rybiki cukrowe (srebrzyki; wilgotniaki) mają około 4-10 mm długości, żyją nawet 5 lat (rok są w stanie przetrwać bez pożywienia). Lubią wilgoć i miejsca, w których jest ciepło. Swoim kształtem przypominają rybę. Rybiki żywią się ziarnami, cukrem, mąką, kaszami, papierem, klejem, pleśnią.

CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka z owocami morza

Domowe sposoby na pozbycie się rybików

1. Wietrzenie pomieszczeń
Pozostawienie otwartych okien kilka dni z rzędu sprawi, że robaki lubiące ciepło i wilgoć, same opuszczą kuchnię. Warto zaopatrzyć się w osuszacze i wentylatory.
2. Uszczelnienie kuchni
Wszystkie niepotrzebne dziury i szpary należy zagipsować lub pokryć silikonem.
3. Pułapki na rybiki 
Kawałek tektury dobrze jest posmarować miodem, zostawić na noc – rybiki przykleją się do niego. Rano wyrzucamy lub palimy pułapkę. Równie dobrze można zastosować mieszankę cukru pudru i boraksu (ekologicznego środka czyszczącego). Do walki z robakami w kuchni dobrze jest użyć saszetek z szałwią czy wawrzynem.

Środki owadobójcze w walce z rybikami

Użycie środków chemicznych w postaci np. żelów, sprayu jest zalecane, aby pozbyć się robaków z kuchni.

Robaki w kuchni – profilaktyka

W walce z robakami w kuchni – rybikami pomocne jest regularne sprzątanie kuchni i częste osuszanie pomieszczenia. Zmniejszymy szansę na pojawienie się rybików w kuchni, jeśli temperatura w pomieszczeniu nie będzie przekraczać 17 stopni. Pomocny jest również kot – rybiki to jego przysmak, więc nie pozwoli, aby zadomowiły się w naszej kuchni. 


 

Najczęściej czytane

 

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady