Aranżacja pokoju na poddaszu

wnętrze pokoju na poddaszu
Fot. Flickr/eren {sea+prairie}/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Skosy na poddaszu stanowią wyzwanie nawet dla dekoratora wnętrz, mimo to można na nim urządzić każde pomieszczenie: od kuchni, przez łazienkę, na sypialni kończąc. Pokój na poddaszu powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Należy zatem odpowiednio zaplanować jego aranżację. Warto pozostawić otwartą przestrzeń niż dzielić ją na mniejsze części.

Eksponowanie skosów i belek

W czasie aranżowania pokoju na poddaszu nie powinno się ukrywać takich elementów jak skosy czy belki. Tworzą one niepowtarzalny klimat tej przestrzeni. Warto zrezygnować ze stropu, aby wyeksponować elementy konstrukcyjne.

Oświetlenie w pokoju na poddaszu

Jeśli sufit jest wysoki, można zdecydować się umieścić w centralnym punkcie pokoju żyrandol, w innej sytuacji trzeba wybrać oświetlenie punktowe – halogenowe i ledowe. Trzeba także pomyśleć o oświetleniu zakamarków, do których nie dociera światło górne. Przydatne będą lampy podłogowe i kinkiety. Najlepiej, by w pokoju na poddaszu zamontowane zostały okna połaciowe, które wpuszczają do pomieszczenia dwa razy więcej światła niż takich samych rozmiarów okna pionowe. Do pokoju na poddaszu powinno wpadać jak najwięcej naturalnego światła. Liczbę okien należy dostosować do typu pokoju – w sypialni potrzeba mniej światła niż w pokoju dziecka do nauki. Długość okna dobiera się do kąta nachylenia dachu – im bardziej płaski dach, tym dłuższe okno. Warto też pamiętać, że kilka okien równo rozmieszczonych lepiej doświetli wnętrze niż jedno duże okno.

CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: zupa fasolowa

Kolorystyka ścian pokoju na poddaszu

Wybór kolorów do pokoju na poddaszu jest uzależniony od światła. Jeżeli pomieszczenie jest dobrze oświetlone, to nie ma potrzeby dodatkowo go powiększać, zatem można zdecydować się na ciemniejszy kolor ścian. Inaczej jest na poddaszu, które jest ciemne, a liczba okien niewielka. Tu trzeba zastosować jasną paletę barw, na przykład pastele, biel, szarości. Intensywne kolory w tym przypadku są zarezerwowane dla dodatków. Skosy powinno się malować jaśniejszym kolorem (niekoniecznie białym) niż pozostałe ściany w pokoju. Warto zrezygnować z podłogi w ciemnym kolorze, bo jest przytłaczająca.

Meble do pokoju na poddaszu

W takim wnętrzu powinny pojawić się jasne meble, również te przeszklone, ponieważ podobnie jak lustra powiększają optycznie przestrzeń. Jeśli pokój na poddaszu jest duży, można zdecydować się na fronty mebli w kolorze ścian, wówczas staną się one integralną częścią pomieszczenia.

 

Skosy nie są przeszkodą w urządzeniu wnętrza na poddaszu. Na ścianie ze skosami można ulokować regały o nietypowych wymiarach, najlepiej wybrać meble modułowe, które najłatwiej będzie dopasować do kształtu pokoju. Jeśli wybór padnie na meble na zamówienie, to będą one dostosowane do gabarytów pomieszczenia, a każdy centymetr powierzchni zostanie wykorzystany. W miejscu niskich skosów można także przechowywać rzeczy w koszach i pudłach, w szafkach na kauczukowych kółkach albo na wysuwanych półkach. Będzie można je swobodnie przestawiać.

 

Wybierając meble wypoczynkowe, takie jak łóżko czy fotel, trzeba mieć na uwadze wysokość ścianki kolankowej. Warto zatem kupić niskie modele i ustawiać je tyłem do spadu (zwłaszcza łóżko w sypialni). Meble powinny mieć lekką konstrukcję, wówczas nie przytłoczą pokoju. Powinno się je raczej ustawiać pod ścianami, a przestrzeń centralną pozostawić niezagospodarowaną, co sprzyja wrażeniu przestronności. 


Najczęściej czytane

 

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady