Pokój dziecięcy z motywem baśniowym, czyli przyjazna i bezpieczna przestrzeń dla malucha

pokoj dziecka z namiotem
Fot. ©Konstantin Yuganov/Fotolia.com

Pokój dziecięcy w baśniowym stylu zapewnia wyjątkową, przyjazną atmosferę, daje maluchowi poczcie bezpieczeństwa, a jednocześnie rozwija jego kreatywność. Powinien być nasycony ciepłymi, pastelowymi kolorami oraz wzbogacony o bajkowe dodatki, np. w postaci ściennych naklejek.

 

Pokój dla dziecka powinien stwarzać atmosferę bezpieczeństwa, przytulności i ciepła. Projektując przestrzeń dla malucha warto posłużyć się baśniową aranżacją, która dodatkowo rozwija wyobraźnie i kreatywność dziecka.

Motyw baśniowy w dziecięcym pokoju – dlaczego warto go wykorzystać?

Urządzenie pokoju dziecięcego jest dużym wyzwaniem. Stworzenie przytulnego i ciekawego, a zarazem funkcjonalnego pomieszczenia nie musi wiązać się z dużymi nakładami pieniężnymi. Najważniejszą rolę odgrywa inwencja twórcza oraz chęć do pracy. Projektując pomieszczenie dla niemowlęcia, rodzice kierują się własnym gustem i upodobaniami, natomiast przestrzeń starszego dziecka powinna być zgodna z jego zainteresowaniami oraz pasjami. Każde dziecko od najwcześniejszych lat swojego życia czerpie inspiracje z otoczenia, w którym przebywa. Z tego powodu bardzo ważne jest urządzenie pokoju malucha w taki sposób, by wspierać jego rozwój, rozwijać twórcze myślenie, a także dawać poczucie bezpieczeństwa. Motyw baśniowy w dziecięcym pokoju nie tylko pozwala dziecku stać się częścią magicznej krainy, ale ma również wartość edukacyjną. Fenomen bajek polega na tym, że rozwijają one kreatywność dziecka, zaspokajają jego naturalną ciekawość świata oraz kształtują pożądane postawy społeczne i moralne.

Jak nadać pomieszczeniu baśniowy charakter?

Prawie każdy malec marzy o pomieszczeniu w baśniowym stylu, które odznacza się przytulnością i przenosi dziecko w niesamowity świat jego ulubionych, bajkowych postaci. Urządzenie pokoju należy rozpocząć od pomalowania ścian pamiętając, że w pomieszczeniu dla dziecka powinno być dużo barw. Najpopularniejszymi kolorami ścian w prywatnym azylu dziecka są pastele: błękit, zieleń, delikatna żółć, fiolet czy róż. Oryginalności wnętrzu dodadzą tapety z baśniowymi wzorami lub naklejki na ścianę w kształcie zwierzątek. W pokoju dziecięcym bardzo ważne jest oświetlenie, które powinno mieć ciepłą barwę. W pomieszczeniu warto zainstalować oświetlenie górne (sufitowe) z możliwością regulacji oraz punktowe. Kupując lampkę nocną, najlepiej wybrać tę z przyjaznym dziecku bohaterem, np. z Kubusiem Puchatkiem, bądź wyposażoną w projektor, który przeniesie malca w krainę bajek. Meble powinny być przede wszystkim bezpieczne, czyli stabilne i pozbawione ostrych kantów. Najlepiej sprawdzają się te w jasnych odcieniach lub białe, które są idealne zwłaszcza dla dziewczynki.

Dodatki w dziecięcym pokoju rodem z baśni

Nieodłącznym elementem dziecięcego pokoju są pluszowe zabawki, które można umieścić na łóżku lub na półkach. W przypadku, gdy ściany pomieszczenia są jednokolorowe, warto zadbać o dekoracje w postaci obrazków, zdjęć czy plakatów. Na ścianie powinna pojawić się również tablica, na której maluch będzie mógł zamieszczać swoje rysunki. W dziewczęcym pokoju doskonale sprawdzi się łóżko z baśniowym baldachimem, które jest marzeniem niejednej małej księżniczki. Poza estetycznym wyglądem zapewni dziecku spokojny, komfortowy i kolorowy sen. Dla chłopca będącego poszukiwaczem przygód i wielbicielem nowych wyzwań można stworzyć pokój rozbudzający jego fantazje, w którym znajdzie się mini ścianka wspinaczkowa, indiański namiot, huśtawka podwieszana pod sufitem lub łóżko piętrowe ze zjeżdżalnią. W pomieszczeniu dla dziewczynki często wykorzystuje się delikatny motyw kwiatowy. Na podłodze w dziecięcym pokoju warto położyć miękką wykładzinę lub kolorowy dywan, na którym malec może wygodnie siedzieć.

Najczęściej czytane

 

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady