Najlepsze oświetlenie przedpokoju: jak optycznie powiększyć, zmniejszyć oraz rozświetlić pomieszczenie

Przedpokój oświetlony kinkietami.
Fot. ©fischer-cg.de/Fotolia.com

Oświetlenie przedpokoju może go powiększyć lub zmniejszyć. Optyczne obniżenie sufitu w korytarzu zapewni skierowanie światła na podłogę. Na powiększenie pomieszczenia wpłyną lampy umieszczone obok siebie na ścianie.

 

Przedpokój to zwykle ciemne i wąskie pomieszczenie. Z reguły nie ma w nim źródła naturalnego światła. Dopasowanie oświetlenia sprawi, że korytarz będzie wyglądał przytulnie. Lampy mogą pełnić też funkcję dekoracyjną, np. podświetlając ciekawą szafę lub wieszak.

CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: zupa cebulowa

Co warto wziąć pod uwagę planując oświetlenie przedpokoju?

Przy wyborze oświetlenia do przedpokoju należy zwrócić uwagę na następujące elementy:

  • wysokość, kształt i wielkość pomieszczenia,
  • kolory mebli i ścian,
  • obecność źródeł naturalnego światła.

Podstawowy element oświetlenia przedpokoju to jego funkcjonalność, lampy mogą pełnić też funkcję dekoracyjną. W przypadku lamp sufitowych ważna jest wysokość pomieszczenia. Im wyżej wisi lampa, tym większa powierzchnia podłogi jest oświetlona. Natomiast natężenie światła zmniejsza się wraz z odległością od źródła światła.

Oświetlenie długiego i wąskiego przedpokoju

Wąski, długi przedpokój wymaga więcej niż jednej lampy. Dobre oświetlenie sufitu zapewnią halogeny umieszczone w jednej linii, obok siebie. W długim przedpokoju powinny być zamontowane 2 a nawet 3 lampy. Można też zastosować oświetlenie przypodłogowe, które podświetli schody i podkreśli zarys korytarza. LED-owe lampy pozwolą na energooszczędne oświetlenie przedpokoju. Zapewnią też nowoczesny wygląd pomieszczenia.

W przypadku korytarza o ciemnych ścianach, dobrze jest umieścić oświetlenie na listwie przy suficie bądź też na wysokości oczu (ale tak, by nie raziły w oczy).

Dobrym pomysłem jest też rozlokowanie lamp w kilku miejscach, np. na ścianach i suficie w równych odległościach. Zbyt wysoki przedpokój można optycznie obniżyć kierując światło na podłogę.

Oświetlenie małego przedpokoju

Niewielki przedpokój można powiększyć rozproszonym światłem. Zapewni to pojedyncza lampa umiejscowiona w centralnym miejscu korytarza. Można zastosować plafon sufitowy, a w wysokich pomieszczeniach - żyrandol, np. ozdobny. Małe pomieszczenie powiększy nie tylko oświetlenie, ale też jasne kolory na ścianach.

W ciasnym korytarzu oprócz lamp na suficie można zamontować też tzw. oświetlenie niszowe. Umieszcza się je we wnękach w ściankach z płyt gipsowo-kartonowych lub – jeśli to możliwe – w ścianie. W tym przypadku sprawdzą się energooszczędne lampy LED-owe


Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady

Nasze akcje