Oświetlenie przedpokoju może go powiększyć lub zmniejszyć. Optyczne obniżenie sufitu w korytarzu zapewni skierowanie światła na podłogę. Na powiększenie pomieszczenia wpłyną lampy umieszczone obok siebie na ścianie.

Reklama

Przedpokój to zwykle ciemne i wąskie pomieszczenie. Z reguły nie ma w nim źródła naturalnego światła. Dopasowanie oświetlenia sprawi, że korytarz będzie wyglądał przytulnie. Lampy mogą pełnić też funkcję dekoracyjną, np. podświetlając ciekawą szafę lub wieszak.

Co warto wziąć pod uwagę planując oświetlenie przedpokoju?

Przy wyborze oświetlenia do przedpokoju należy zwrócić uwagę na następujące elementy:

  • wysokość, kształt i wielkość pomieszczenia,
  • kolory mebli i ścian,
  • obecność źródeł naturalnego światła.

Podstawowy element oświetlenia przedpokoju to jego funkcjonalność, lampy mogą pełnić też funkcję dekoracyjną. W przypadku lamp sufitowych ważna jest wysokość pomieszczenia. Im wyżej wisi lampa, tym większa powierzchnia podłogi jest oświetlona. Natomiast natężenie światła zmniejsza się wraz z odległością od źródła światła.

Zobacz także

Oświetlenie długiego i wąskiego przedpokoju

Wąski, długi przedpokój wymaga więcej niż jednej lampy. Dobre oświetlenie sufitu zapewnią halogeny umieszczone w jednej linii, obok siebie. W długim przedpokoju powinny być zamontowane 2 a nawet 3 lampy. Można też zastosować oświetlenie przypodłogowe, które podświetli schody i podkreśli zarys korytarza. LED-owe lampy pozwolą na energooszczędne oświetlenie przedpokoju. Zapewnią też nowoczesny wygląd pomieszczenia.

W przypadku korytarza o ciemnych ścianach, dobrze jest umieścić oświetlenie na listwie przy suficie bądź też na wysokości oczu (ale tak, by nie raziły w oczy).

Dobrym pomysłem jest też rozlokowanie lamp w kilku miejscach, np. na ścianach i suficie w równych odległościach. Zbyt wysoki przedpokój można optycznie obniżyć kierując światło na podłogę.

Oświetlenie małego przedpokoju

Niewielki przedpokój można powiększyć rozproszonym światłem. Zapewni to pojedyncza lampa umiejscowiona w centralnym miejscu korytarza. Można zastosować plafon sufitowy, a w wysokich pomieszczeniach - żyrandol, np. ozdobny. Małe pomieszczenie powiększy nie tylko oświetlenie, ale też jasne kolory na ścianach.

W ciasnym korytarzu oprócz lamp na suficie można zamontować też tzw. oświetlenie niszowe. Umieszcza się je we wnękach w ściankach z płyt gipsowo-kartonowych lub – jeśli to możliwe – w ścianie. W tym przypadku sprawdzą się energooszczędne lampy LED-owe.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama