Adopcja kota - jak będą wyglądały pierwsze dni w nowym domu?

Mężczyzna pracuje na laptopie a obok leży jego kot.
Fot. ©jakkapan/Fotolia.com

Aby adopcja kota mogła przebiec bezproblemowo, należy się do niej przygotować, kupując kuwetę, miski, a także drapak i transporter. Po przywiezieniu zwierzęcia, warto zamknąć je w niewielkim pomieszczeniu z dostępem do kuwety, wody i jedzenia.

 

Adopcja młodego kota powinna obejmować dużą ilość czasu spędzonego z nowym pupilem. Natomiast dorosłe osobniki potrzebują więcej przestrzeni dla siebie i zwykle same wybierają moment, kiedy nawiążą kontakt z opiekunem.

CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl- Gofry wytrawne z łososiem FB

 

Adopcja kota - co będzie potrzebne w nowym domu?

 

Przed przywiezieniem zwierzaka do domu trzeba przygotować wyprawkę dla kota. Należą do niej m.in.: miski, drapak, transporter, żwirek, łopatka oraz kuweta. Karma powinna być taka sama, jaką zwierzak jadł w hodowli lub schronisku. Przeprowadzka to dla niego duży stres, dlatego ewentualną zmianę pokarmu warto zaplanować na kilka tygodni później. Dobrze jest też zabezpieczyć okna i balkony siatką, aby zwierzę nie wypadło przez nie lub nie zawiesiło się na uchylonej szybie. Niezbyt bezpieczne są też foliowe opakowania, które zwierzęta chętnie gryzą, a niekiedy połykają. Konieczne jest sprawdzenie, czy w domu nie ma trujących dla kotów roślin i usunięcie ich z miejsc, w których mogą się do nich dostać. Ostatni etap przygotowania mieszkania przed adopcją kota to przestawienie szklanych przedmiotów w bezpieczne miejsca.

 

Kot w nowym domu - podróż

 

Na czas podróży do nowego miejsca kot powinien znajdować się w transporterze. Jeśli jazda będzie trwała kilka godzin, dobrze jest spakować miseczkę, do której można wlać wodę. Przydatne będą też ręczniki papierowe, w razie gdyby zwierzę załatwiło się w trakcie przewożenia go. Warto zdawać sobie sprawę, że kot będzie zestresowany podróżą, co może objawiać się np. głośnym miauczeniem.

 

Opieka nad kotem - pierwsze chwile w nowym domu

 

Po przywiezieniu zwierzaka do domu najlepiej zamknąć go w niewielkim i cichym pomieszczeniu. Bardzo ważne jest, by zostawić mu rzecz, np. kocyk lub zabawkę, która będzie pachniała poprzednim miejscem pobytu. Sprawi, że kot poczuje się bezpieczniej. W pokoju ”izolatce” powinna się znaleźć kuweta i miska z wodą. Można go nakarmić po kilku godzinach od przyjazdu (chyba, że podróż trwała długo), ponieważ początkowo i tak będzie zbyt zestresowany, aby jeść. Kiedy kot oswoi się z pokojem, w którym go zamknięto, można stopniowo zapoznawać go z pozostałymi pomieszczeniami. Ważne, aby w pierwszych dniach pobytu zwierzaka w domu było w miarę możliwości jak najciszej. To zdecydowanie przyspieszy jego aklimatyzację. Pierwszy kontakt z opiekunem powinien należeć do kota. Nie wolno go zmuszać do zabawy ani głaskać lub brać na ręce na siłę. Dobrze jest, by po kolei oswajał się z kolejnym domownikami, zwłaszcza jeśli są nimi dzieci, które potrafią zachowywać się głośno, co może przestraszyć zwierzaka.

Plebiscyt Party

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady

Nasze akcje