Wybieramy odpowiedni basen do ogrodu

Basen ogrodowy
Fot. © Halfpoint/Fotolia.com

Basen w ogrodzie można wkopać w ziemię (drewniany basen stelażowy) lub ustawić bezpośrednio na trawie na ochronnej macie.

 

Krótkie lato nie powinno zniechęcać posiadaczy balkonów i ogrodów do kupna niedużego basenu. Stanowi on ogromną atrakcję dla dzieci i dorosłych i zapewnia ochłodę w naprawdę upalne dni.

CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: pascha wielkanocna

Kryty basen w ogrodzie – czy warto go budować

W polskim klimacie kąpiel w basenach ogrodowych jest uzależniona od pogody i możliwa zazwyczaj jedynie od 2 do 4 miesięcy w roku. Jest też kosztowna. Budowa odkrytego basenu zewnętrznego nie należy więc do najlepszych pomysłów – przez pozostałą część roku stałby bezużyteczny, niszczejąc. Jeśli nas na to stać, najlepiej zaplanować budowę krytego, ogrzewanego basenu w ogrodzie już na etapie projektowania domu. Ułatwi to urządzenie terenu dookoła budynku i aranżację przestrzeni, a część prac będzie można wykonać tym samym sprzętem. Niewielki basen nie wymaga oddzielnego pozwolenia na budowę, jest tańszy niż wewnętrzny i można w nim pływać od wiosny do jesieni.

Przegląd basenów do ogrodu i na balkon

Sięgający nawet 65 tysięcy złotych koszt stałego basenu zewnętrznego, pozwolenie na budowę, konieczność posiadania dużej przydomowej działki w połączeniu z chłodnym klimatem skutecznie odstraszają od budowania basenów.

 

Oto alternatywy na balkon, taras i do ogrodu:

 

  • Mały basen plastikowy - to doskonała propozycja dla właścicieli niedużych balkonów. Jest on niewielką foremką, którą można wypełnić wodą, zapewniając ochłodę dzieciom lub zwierzętom w upalny dzień. Można też wypełnić go piaskiem, tworząc przydomową piaskownicę.

 

  • Basen dmuchany o wymiarach 150-350 cm – idealny na duży taras lub do ogrodu. Płytki, o miękkich i bezpiecznych ściankach (dobry nawet do kąpania niemowląt), w różnych kształtach. Można w nim zamontować dodatkowe zadaszenie, zjeżdżalnię wodną lub prysznic.

 

  • Basen rozporowy – okrągły, z poliestru i PCV, wyposażony w matę do położenia pod spodem, która zapobiega przetarciom. Wypełniająca go woda usztywnia konstrukcję, a dmuchany kołnierz w górnej części poprawia stabilność. Taki basen jest za duży na balkon i podatny na uszkodzenia – producenci dołączają łatki do naprawy niewielkich uszkodzeń w ściankach lub podłodze.

 

  • Basen stelażowy – o największych wymiarach, pojemności i solidności, wytrzymuje duży nacisk wody. Wykonany z PCV pokrywającego metalowy stelaż. Niezależnie od ilości nalanej wody, wysokość basenu stelażowego jest niezmienna. Można w nim siedzieć, pływać i nurkować, a wchodzi się do niego po drabince. O wodę dba się specjalnymi filtrami czyszczącymi.

 

  • Basen drewniany z dodatkowym przykryciem - podobny do stelażowego, lecz bardziej ekologiczny i do samodzielnego montażu. Do wkopania w ziemię lub postawienia na trawie i pomalowania bezbarwnym lakierem ochronnym. Najdroższy z przedstawionych w zestawieniu.

Czystość wody basenowej

Ciepła pogoda i stojąca woda to świetne warunki rozwoju bakterii i innych mikroorganizmów, dlatego zawsze trzeba dbać o czystość wody. W małych basenach wystarczy wymienić ją raz dziennie wykorzystując zużytą wodę do podlewania ogrodu. W basenach średniej i dużej wielkości wymiana wody staje się kosztowna, dlatego lepiej zainwestować w zestaw do uzdatniania wody zawierający pompę z filtrem, skimmer wyłapujący zanieczyszczenia pływające na powierzchni oraz chemię basenową do dezynfekcji wody i utrzymywania właściwego jej pH.

 

Najczęściej czytane

 

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady