Wybieramy odpowiedni basen do ogrodu

Basen ogrodowy
Fot. © Halfpoint/Fotolia.com

Basen w ogrodzie można wkopać w ziemię (drewniany basen stelażowy) lub ustawić bezpośrednio na trawie na ochronnej macie.

 

Krótkie lato nie powinno zniechęcać posiadaczy balkonów i ogrodów do kupna niedużego basenu. Stanowi on ogromną atrakcję dla dzieci i dorosłych i zapewnia ochłodę w naprawdę upalne dni.

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: smażone krewetki

Kryty basen w ogrodzie – czy warto go budować

W polskim klimacie kąpiel w basenach ogrodowych jest uzależniona od pogody i możliwa zazwyczaj jedynie od 2 do 4 miesięcy w roku. Jest też kosztowna. Budowa odkrytego basenu zewnętrznego nie należy więc do najlepszych pomysłów – przez pozostałą część roku stałby bezużyteczny, niszczejąc. Jeśli nas na to stać, najlepiej zaplanować budowę krytego, ogrzewanego basenu w ogrodzie już na etapie projektowania domu. Ułatwi to urządzenie terenu dookoła budynku i aranżację przestrzeni, a część prac będzie można wykonać tym samym sprzętem. Niewielki basen nie wymaga oddzielnego pozwolenia na budowę, jest tańszy niż wewnętrzny i można w nim pływać od wiosny do jesieni.

Przegląd basenów do ogrodu i na balkon

Sięgający nawet 65 tysięcy złotych koszt stałego basenu zewnętrznego, pozwolenie na budowę, konieczność posiadania dużej przydomowej działki w połączeniu z chłodnym klimatem skutecznie odstraszają od budowania basenów.

 

Oto alternatywy na balkon, taras i do ogrodu:

 

  • Mały basen plastikowy - to doskonała propozycja dla właścicieli niedużych balkonów. Jest on niewielką foremką, którą można wypełnić wodą, zapewniając ochłodę dzieciom lub zwierzętom w upalny dzień. Można też wypełnić go piaskiem, tworząc przydomową piaskownicę.

 

  • Basen dmuchany o wymiarach 150-350 cm – idealny na duży taras lub do ogrodu. Płytki, o miękkich i bezpiecznych ściankach (dobry nawet do kąpania niemowląt), w różnych kształtach. Można w nim zamontować dodatkowe zadaszenie, zjeżdżalnię wodną lub prysznic.

 

  • Basen rozporowy – okrągły, z poliestru i PCV, wyposażony w matę do położenia pod spodem, która zapobiega przetarciom. Wypełniająca go woda usztywnia konstrukcję, a dmuchany kołnierz w górnej części poprawia stabilność. Taki basen jest za duży na balkon i podatny na uszkodzenia – producenci dołączają łatki do naprawy niewielkich uszkodzeń w ściankach lub podłodze.

 

  • Basen stelażowy – o największych wymiarach, pojemności i solidności, wytrzymuje duży nacisk wody. Wykonany z PCV pokrywającego metalowy stelaż. Niezależnie od ilości nalanej wody, wysokość basenu stelażowego jest niezmienna. Można w nim siedzieć, pływać i nurkować, a wchodzi się do niego po drabince. O wodę dba się specjalnymi filtrami czyszczącymi.

 

  • Basen drewniany z dodatkowym przykryciem - podobny do stelażowego, lecz bardziej ekologiczny i do samodzielnego montażu. Do wkopania w ziemię lub postawienia na trawie i pomalowania bezbarwnym lakierem ochronnym. Najdroższy z przedstawionych w zestawieniu.

Czystość wody basenowej

Ciepła pogoda i stojąca woda to świetne warunki rozwoju bakterii i innych mikroorganizmów, dlatego zawsze trzeba dbać o czystość wody. W małych basenach wystarczy wymienić ją raz dziennie wykorzystując zużytą wodę do podlewania ogrodu. W basenach średniej i dużej wielkości wymiana wody staje się kosztowna, dlatego lepiej zainwestować w zestaw do uzdatniania wody zawierający pompę z filtrem, skimmer wyłapujący zanieczyszczenia pływające na powierzchni oraz chemię basenową do dezynfekcji wody i utrzymywania właściwego jej pH.

 

Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, by robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady