Najlepsza lampka biurkowa: moc, barwa światła, kształt i wygląd

Drewniana lampka stoi na biurku.
Fot. ©mariesacha/Fotolia.com

Lampki biurkowe pomogą zachować dobry wzrok. Odpowiednio dobrana lampka sprzyja koncentracji i precyzji wykonywanych działań. Poprawia też komfort pracy.

Jaka powinna być moc lampki na biurko?

Do wyboru są różnego rodzaju lampki z żarówkami typu: halogen, LED, świetlówka bądź tradycyjna żarówka. Kiedyś podawano głównie informacje o mocy żarówki, mierzonej w watach. Dziś ważniejsza jest wartość nominalnego strumienia świetlnego, emitowanego przez lampkę, podawanego w lumenach lub wielkość strumienia padającego na powierzchnię 1 m2 wyrażana w luxach (lux to lumen/m2). Lampki biurowe z tradycyjnymi żarówkami mają zwykle od 20 do 100 W. Żarówki o wyższej mocy zostały wycofane ze sklepów ze względu na dużą ilość pobieranej energii. Można je zastąpić odpowiednikami LED-owymi, świetlówkami lub żarówkami halogenowymi. Do prac biurowych i czytania najlepiej nadają się te o natężeniu 500 luksów, co jest równe 40 W w zwykłej żarówce i 6-7 W w żarówce LED.

Barwa światła lampki biurkowej

Żarówka powinna przypominać barwą naturalne światło. Jest ono najzdrowsze dla wzroku. Chłodne i białe światło, a więc zbliżone do naturalnego, mają małe żarówki halogenowe (np. kapsułki). Ich wadą jest szybkie nagrzewanie się. Aby dziecko nie oparzyło się taką żarówką,  lampka powinna mieć oprawę z osłonką.

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: szybki deser z malinami

Innym wyjściem są żarówki lub diody LED-owe. Mają podobne do naturalnego światło i nie nagrzewają się zbyt mocno. Dodatkowo można wybrać ich barwę: świecą zarówno w ciepłych, jak i zimnych odcieniach. Niektóre żarówki typu LED mają aż 200 barw do wyboru. Żarówki LED-owe mają mniejszą moc niż tradycyjne. W przypadku lampek z diodą LED można też regulować strumień światła: zmniejszyć go lub zwiększyć. Im mniejszy strumień, tym więcej energii elektrycznej oszczędzamy. Do zmiany koloru światła służy pilot, który kupuje się razem z żarówką.

Temperatura barwy światła jest podawana w stopniach K. Ten parametr daje informację, w jaki sposób żarówka naśladuje źródło dziennego światła. Temperatura polecana do pracy to 4000K. Dla dzieci odpowiednie będzie 3000K. Takie światło jest cieplejsze i łagodniejsze dla wzroku. Do pokoju dziecięcego lepiej nie wybierać żarówek o temperaturze poniżej 2700K, ponieważ nie sprzyja to skupieniu. Natomiast zbyt wysoka temperatura barwowa (powyżej 6500K) ma bardzo zimny odcień i także nie jest polecana dla dzieci.

Kształt i mobilność lampki na biurko – na co zwrócić uwagę?

Lampka biurkowa powinna być wyposażona w ruchome, regulowane długie ramię. Zamiast niego może mieć mobilny klosz, którego kąt nachylenia łatwo zmienić. Dzięki temu możemy regulować ustawienie światła, np. oddalić je i oświetlić całe biurko lub konkretny punkt na blacie.

Przewód od lampki powinien mieć od 1,5 do 3 m. Umożliwi to ustawienie urządzenia w wybranym miejscu bez konieczności używania przedłużacza i wpinania go do kontaktu.

Wygląd też jest ważny: wybieramy lampkę na biurko

Wygląd lampki powinien pasować do wystroju pokoju. Lampka może być nowoczesna, w chłodnych barwach lub ciekawie ozdobiona. Najważniejsze jednak, żeby była dopasowana do potrzeb i zapewniała odpowiednio jasne światło, którego natężenie można jednak zmieniać.


 

Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, by robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady