Jak usunąć kamień z muszli klozetowej? Naturalnie lub chemicznie

Łazienka po przeprowadzeniu porządków.
Fot. ©coralimages/stock.adobe.com

Naturalny odkamieniacz do WC można kupić w każdym sklepie spożywczym. Środki chemiczne dostępne są w sklepach specjalizujących się w sprzedaży chemii gospodarczej oraz oferujących produkty przydatne w przemyśle gastronomicznym.

 

Kamień w muszli osadza się na obrzeżach i w odpływie, tam, gdzie woda stoi lub nieustannie kapie. Osadzaniu kamienia sprzyja twarda woda, ale często przyczyną kamienia w toalecie jest zaniedbanie.

CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl- Tyrolskie naleśniki

 

Jak usunąć kamień z muszli? Ocet na kamień w toalecie

 

Kamień w toalecie da się usunąć przy pomocy octu spirytusowego. Można go kupić w każdym sklepie spożywczym, kosztuje kilka złotych. Żeby ten naturalny odkamieniacz do WC był skuteczny, należy z muszli wybrać całą wodę i odciąć jej dopływ do spłuczki. Wody można pozbyć się przy pomocy małego naczynka, np. plastikowego kubeczka.

 

Kolejnym krokiem jest wlanie do odpływu octu. Powinno go być tyle, by zakrywał kamień. Ocet można wcześniej lekko podgrzać, ale nie wolno go gotować. Wrzący ocet może sprawić, że delikatna ceramika pęknie. Ocet powinien pozostać w muszli przez co najmniej 12 godzin. Po upływie tego czasu ocet należy spłukać wodą.

 

Sposobem na to, jak usunąć kamień z toalety po odmaczaniu octem, jest użycie szczotki do WC lub innej twardej szczotki. Nie należy używać ostrych przedmiotów ani odbijać kamienia, ponieważ łatwo w ten sposób uszkodzić muszlę. Kamień powinien odejść w całości, jeśli nie – metodę z octem można powtórzyć, nie jest ona szkodliwa dla ceramiki ani dla zdrowia.

 

Jak usunąć kamień z toalety kwaskiem cytrynowym i sodą? Mieszanki

 

Kamień w toalecie da się usunąć także mieszanką sody i kwasku cytrynowego. Działa to zwłaszcza na niezbyt gruby osad. Należy do muszli wsypać 1/3 szklanki sody oczyszczonej i dodać do tego 1/4 szklanki kwasku cytrynowego. Mikstura zacznie się pienić. Po 30 minutach toaletę można spłukać i wyczyścić szczotką do WC, żeby usunąć kamień.

 

Wybielacz i coca-cola na kamień w toalecie

 

Sposobem na to, jak usunąć kamień z muszli, jest zalanie go wybielaczem lub coca-colą. Substancje te naruszają strukturę kamienia, dzięki czemu łatwiej jest go odszorować.

 

Chemiczny odkamieniacz do WC

 

Kamień w toalecie można zwalczyć dzięki chemicznym środkom przeciw osadowi wapiennemu. Tego typu produkty można kupić w sklepach specjalistycznych lub przez internet. Używanie środków chemicznych wymaga zachowania ostrożności – należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta i używać okularów ochronnych oraz rękawic.

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady

Nasze akcje