Urządzając pokój dziecięcy należy pamiętać, że ma być on przyjazny zarówno dla malucha, jak i dla mamy. Niezbędne elementy pokoi dziecięcych to wygodny fotel, komoda, łóżeczko i lampka nocna.

Reklama

Pokój dziecięcy powinien być przede wszystkim bezpieczny, funkcjonalny i przytulny. Dziecko powinno czuć się w nim komfortowo i nie być narażone na zbyt intensywne bodźce.

1. Podłoga w pokoju dziecięcym

W pokoju malucha podłoga powinna być łatwa do zmywania. Najlepiej, aby znajdowały się na niej deski (np. parkiet) lub panele. Można też położyć dywanik, który bez trudu daje się wytrzepać, wyprać i nie wywołuje alergii. Zdecydowanie odradzane jest wykładanie pokoiku wykładziną. Zbierają się w niej pyły i roztocza, których trudno się pozbyć i wywołują reakcje alergiczne u dziecka.

2. Kolory na ścianach pokoju dla dziecka

Najważniejszy w pokoju dla małego dziecka jest dobór kolorów. Najlepiej wybierać jasne, pastelowe kolory. Neutralna kolorystyka – beż, biel, pastelowe odcienie różu, błękitu, szarości, żółci i zieleni – te barwy pomogą się dziecku wyciszyć. Niemowlęta potrzebują naturalnych bodźców wzrokowych, dopiero starsze dzieci 3-4 latki powinny mieć zapewnione dodatkowe bodźce wizualne i kolorystyczne w postaci zabawek, kolorowych zasłon i naklejek. W pokoju niemowlaka dobrze sprawdzą się jasne tapety z delikatnymi motywami zwierząt lub kształtów (np. kropki, pasy).

Zobacz także

3. Meble do pokoju dla dziecka

Urządzając pokój dla dziecka warto przyjąć zasadę – im mniej tym lepiej. Mniej mebli oznacza mniej kurzu. Dobierając mebelki trzeba pamiętać, że dziecko będzie rosło, dobrze więc, aby wyposażenie pokoju było elastyczne i gotowe do zmian. Nie powinno więc zajmować dużo przestrzeni i powinno dawać się łatwo przemeblować. Niezbędnym elementem pokoju dziecka jest przede wszystkim łóżeczko. Ważne, aby miało ono możliwość regulacji materaca. Z wiekiem dziecka materacyk w łóżeczku powinien być obniżany. Zasadniczą kwestią jest możliwość demontowania szczebelków lub całej ścianki łóżeczka tak, aby dziecko mogło swobodnie samo z niego wychodzić. Praktycznym sposobem jest zakup łóżeczka z zamontowanym przewijakiem i szufladą pod spodem. Całość zajmuje niewiele miejsca, a można tam przechowywać pieluszki, pościel lub inne akcesoria dla malucha. Dobrze, aby łóżeczko było ustawione pośrodku pokoiku. Wówczas dostęp do niego nie będzie z żadnej strony ograniczony. Łóżeczka nie należy stawiać w pobliżu okna, aby nie narazić dziecka na przeziębienia, ani w okolicy grzejnika – można w ten sposób przegrzać organizm malucha. Oprócz łóżeczka w pokoju dziecinnym powinna znaleźć się komoda na ubranka oraz wygodny fotel dla mamy. Mama będzie spędzać w pokoju dziecka wiele godzin – przede wszystkim w pierwszych miesiącach życia malucha – dlatego należy zadbać o jej komfort i wygodną pozycję podczas karmienia. Przy fotelu powinna stać lampka i mały stolik.

4. Łagodne oświetlenie wnętrza w pokoju dziecięcym

Dobór odpowiedniego oświetlenia to kolejny bardzo ważny krok urządzania pokoju dla dziecka. Światło powinno być łagodne, ponieważ maluchy są wrażliwe na gwałtowne zmiany oświetlenia. W dziecinnym pokoju sprawdzą się także rolety lub żaluzje, które rozproszą intensywne promienie słoneczne.

5. Dodatki do pokoju dla dzieci

Dobrze, aby w pokoju dziecka znalazło się kilka praktycznych dodatków takich jak: przenośny grzejnik, odtwarzacz CD i termometr (optymalna temperatura w pokoju dziecka to 20-22ºC). Dobrze sprawdzi się także nawilżacz powietrza – oczyści i nawilży powietrze w pokoju dziecka. Zabawki i przybory najlepiej umieszczać w materiałowych koszach, które będą bezpieczne dla malucha.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama