wąski przedpokój
Pixabay/JamesDeMers/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Aranżacje przedpokoju nie są proste, ponieważ na tym pomieszczeniu ciąży odpowiedzialność za wywarcie dobrego wrażenia. Nawet z małego przedpokoju można zrobić wspaniałą wizytówkę domu.

Ściany w przedpokoju

Najprostszym sposobem na powiększenie przedpokoju jest zdecydowanie się na lustra. To nie tylko bardzo estetyczny element dekoracyjny, niezwykle użyteczny w takim pomieszczeniu jak przedpokój, ale sposób na wizualne podwojenie przestrzeni.

 

Należy postawić na jasne kolory, które są dobrym rozwiązaniem dla każdego małego pomieszczenia – także niewielkiej sypialni. Kremy, beże, szarości, miody nie przytłoczą niewielkiego pomieszczenia. Myśląc o ścianach warto rozważyć farby, z których można usuwać zabrudzenia, ponieważ w tym pomieszczeniu jest to szczególne utrapienie. Zastosowanie znajdą także tapety, jednak lepiej unikać drobnych wzorów.

Ponieważ przedpokój jest miejscem, którego nie sposób ominąć w mieszkaniu, powinien być niejako przedłużeniem pozostałych pomieszczeń – aranżacja przedpokoju i salonu muszą ze sobą współgrać.

Meble do przedpokoju

Wysoka zabudowa wzdłuż całej ściany najlepiej wygląda w przypadku długich i wąskich korytarzy. Przy użyciu lakierowanych błyszczących mebli w jasnym kolorze przedpokój będzie wydawał się większy. Dodatkowo wysoka zabudowa jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, ponieważ nic tak nie zabiera przestrzeni jak bałagan. Dodatkowe szafki pomogą utrzymać porządek w pomieszczeniu. Niekorzystnie wyglądają masywne wieszaki na ubrania i otwarte szafki na buty, które pokazują całą garderobę i zabierają miejsce. Lepiej postawić na zamknięte meble – komody, szafki.

Połączenie przedpokoju ze strefą dzienną

Mały przedpokój w bloku zazwyczaj jest niedoświetlony i musi liczyć na światło z sąsiadujących pomieszczeń. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie go z salonem. Nie zawsze można sobie na to pozwolić, ponieważ tego typu zmiana wymaga wyburzenia minimum jednej ścianki. Warto jednak włożyć ten wysiłek, ponieważ pozwala na upieczenie dwóch pieczeni na jednym ogniu – salon zyska kilka metrów kwadratowych, a przedpokój będzie wyglądał bardziej reprezentacyjnie.