Eko styl życia: oszczędzanie energii i wody, kompostowanie i sortowanie śmieci

Segregacja śmieci
Fot. © monticellllo/Fotolia.com

Ekologiczny styl życia obejmuje między innymi zmniejszenie zużycia energii i wody. Ważne jest sortowanie śmieci, a także wybór naturalnych środków piorących i myjących. Warto też świadomie wybierać jedzenie.

 

Świadome życie łączy się z ekologicznym stylem bycia. Dzięki niemu zmniejszamy zużycie surowców naturalnych, ograniczamy zanieczyszczenie środowiska, korzystamy z natury, ale jej nie wykorzystujemy. Myślimy o tym, co pozostanie po nas na Ziemi dla przyszłych pokoleń oraz jak wpływamy na środowisko.

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Energia elektryczna a ekologia

Oszczędzanie energii elektrycznej to np. wyjmowanie ładowarki z kontaktu. Pozostawianie komputera lub telewizora w stanie czuwania to nawyk, którego warto się pozbyć. Używając laptopa, warto odłączyć go od prądu, jeśli bateria jest naładowana. Dla dobra planety warto też zmniejszyć ogrzewanie w domu. Nawet 1 stopień mniej zrobi różnicę. Korzystne jest też używanie zmywarki lub pralki w trybie oszczędnym oraz wymiana żarówek na energooszczędne źródła światła np. diody LED. 

Zużycie wody

Aby zmniejszyć zużycie wody, warto zmywać naczynia po zatkaniu odpływu zlewozmywaka lub w zmywarce. Zamiast codziennych kąpieli lepiej brać szybki prysznic. Warzywa i owoce można myć w misce lub zlewozmywaku. Pranie maksymalnie załadowanej pralki to korzystniejsze rozwiązanie niż robienie kilku prań w niepełnej pralce. Warto również zakręcać wodę podczas mycia zębów, golenia się lub namydlania ciała.

Ekologiczne środki do prania i sprzątania 

Do prania i sprzątania można wykorzystać środki przyjazne środowisku, takie jak ocet, soda oczyszczona, sok z cytryny bądź specjalne piorące orzechy. Zdecydowanie zmniejszy to zanieczyszczenie środowiska i wód spowodowane trudno rozkładalnymi detergentami odpływającymi do ścieków.

Kompostowanie śmieci

Kompostowane organiczne śmieci zamieniają się w cenny dla roślin, naturalny nawóz o konsystencji próchnicznej gleby. Można go wykorzystać do nawożenia ogrodu, nawet tego przy bloku. Ziemia kompostowa znacznie lepiej użyźnia glebę niż nawozy chemiczne, zmniejsza parowanie wody z ziemi i jest przyjazna dla środowiska. 

Segregowanie śmieci

Segregowanie śmieci (plastiku, szkła, papieru i metalowych opakowań) i ich recykling pozwala na:

  • ponowne wykorzystanie surowców wtórnych, 
  • zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do ich wyprodukowania,
  • zmniejszenie ilości śmieci na wysypiskach,
  • zmniejszenie skażenia środowiska. 

 

Elektrośmieci koniecznie trzeba wyrzucać do oddzielnych pojemników. W niektórych miastach śmieci można wymienić na sadzonki drzew lub kwiatów. 

Świadome jedzenie 

Kupowanie jedzenia od rolników, ograniczenie lub eliminacja mięsa z diety to kolejne aspekty zdrowego stylu życia. Przy produkcji wyrobów mięsnych jest zużywana duża ilość wody i energii. Oprócz tego, w grę wchodzi etyka, a dokładniej ograniczenie cierpienia zwierząt. Dieta owocowo-warzywna powoduje też zmniejszenie ilości ścieków i odpadów zwierzęcych na rzecz łatwiej rozkładalnych resztek roślinnych.

 

Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, by robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady