Jak przedłużyć życie świątecznej choinki? Przycinanie, podlewanie, chłodzenie

Żywa choinka stoi w doniczce
Fot. ©Eugenio Chelli/Fotolia

Choinka kupiona w szkółce leśnej bądź przywieziona z lasu nie postoi w domu zbyt długo. Mimo zapewnienia jej odpowiedniej temperatury i miejsca, choinka już po tygodniu często nadaje się do wyrzucenia. Są jednak sposoby na to, aby można się było cieszyć choinką dłużej i aby nie zaczęła zbyt szybko gubić igieł.

 

Przed zakupem choinki trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które świadczą o tym, że drzewko jest świeżo wycięte. Na początku trzeba się przyjrzeć jakiego koloru jest pień choinki. Jeśli jest jasnobrązowy, oznacza to, że choinka jest świeżo ścięta i tym samym dłużej postoi w domu. Należy się wystrzegać choinek o ciemnobrązowym pniu – zostały wycięte jakiś czas temu, więc szybko zwiędną i szybko zaczną gubić igły. Kolejnym ważnym krokiem jest sprawdzenie koloru choinki.

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: świąteczny schab z owocami

 

Należy wybierać choinki o soczyście zielonej barwie, a unikać tych z ciemnobrązowymi igłami. Ważne jest także to, aby nie kupować choinki zawiniętej w worek, której nie można dokładnie obejrzeć przed zakupem. Takie kupowanie „w ciemno” może sprawić, że przywieziona do domu choinka okaże się stara, pozbawiona połowy igieł i najprościej mówiąc – brzydka.

Pielęgnacja choinki: podlewać i chłodzić

Od razu po przywiezieniu choinki do domu należy znaleźć jej odpowiedni stojak albo donicę. Następnie warto dla odświeżenia choinki przyciąć jej pień, a gdy choinka już będzie stała na stojaku lub w donicy – koniecznie podlać. Choinka lubi mieć wilgotne podłoże, trzeba dbać więc o jej regularne nawadnianie.

 

Najlepszymi warunkami dla choinki jest dość niska temperatura. Im ma chłodniej, tym dłużej pozostanie świeża i nie będzie gubiła igieł. Należy więc pamiętać, aby nie stawiać drzewka blisko grzejnika, a także aby nie przegrzewać pokoju, w którym się znajduje. Optymalna temperatura, w jakiej powinna stać choinka, to 10 stopni.

 

Przy ubieraniu choinki należy uważać, aby nie wieszać na niej zbyt wielu ozdób. Gałęzie staną się o wiele cięższe, a to doprowadzi do gubienia igieł. Warto więc ograniczyć liczbę ozdób albo zastąpić ciężkie lżejszymi.


 

Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, by robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady