Choinka kupiona w szkółce leśnej bądź przywieziona z lasu nie postoi w domu zbyt długo. Mimo zapewnienia jej odpowiedniej temperatury i miejsca, choinka już po tygodniu często nadaje się do wyrzucenia. Są jednak sposoby na to, aby można się było cieszyć choinką dłużej i aby nie zaczęła zbyt szybko gubić igieł.

Reklama

Przed zakupem choinki trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które świadczą o tym, że drzewko jest świeżo wycięte. Na początku trzeba się przyjrzeć jakiego koloru jest pień choinki. Jeśli jest jasnobrązowy, oznacza to, że choinka jest świeżo ścięta i tym samym dłużej postoi w domu. Należy się wystrzegać choinek o ciemnobrązowym pniu – zostały wycięte jakiś czas temu, więc szybko zwiędną i szybko zaczną gubić igły. Kolejnym ważnym krokiem jest sprawdzenie koloru choinki.

Należy wybierać choinki o soczyście zielonej barwie, a unikać tych z ciemnobrązowymi igłami. Ważne jest także to, aby nie kupować choinki zawiniętej w worek, której nie można dokładnie obejrzeć przed zakupem. Takie kupowanie „w ciemno” może sprawić, że przywieziona do domu choinka okaże się stara, pozbawiona połowy igieł i najprościej mówiąc – brzydka.

Zobacz także

Pielęgnacja choinki: podlewać i chłodzić

Od razu po przywiezieniu choinki do domu należy znaleźć jej odpowiedni stojak albo donicę. Następnie warto dla odświeżenia choinki przyciąć jej pień, a gdy choinka już będzie stała na stojaku lub w donicy – koniecznie podlać. Choinka lubi mieć wilgotne podłoże, trzeba dbać więc o jej regularne nawadnianie.

Najlepszymi warunkami dla choinki jest dość niska temperatura. Im ma chłodniej, tym dłużej pozostanie świeża i nie będzie gubiła igieł. Należy więc pamiętać, aby nie stawiać drzewka blisko grzejnika, a także aby nie przegrzewać pokoju, w którym się znajduje. Optymalna temperatura, w jakiej powinna stać choinka, to 10 stopni.

Przy ubieraniu choinki należy uważać, aby nie wieszać na niej zbyt wielu ozdób. Gałęzie staną się o wiele cięższe, a to doprowadzi do gubienia igieł. Warto więc ograniczyć liczbę ozdób albo zastąpić ciężkie lżejszymi.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama