Praktyczne porady jak zaaranżować salon z kominkiem

Salon z kominkiem
Fot. © arsdigital/Fotolia.com

Aranżacje salonu z kominkiem powinny uwzględniać klimat i estetykę pomieszczenia. Powinny także być praktyczne i umożliwiać utrzymanie salonu w czystości. Należy przede wszystkim zastanowić się, jak pomalować ściany, jak zabezpieczyć podłogę oraz meble przed szkodliwym wpływem wysokiej temperatury i sadzy.

 

W aranżacji salonu przydatne bywają też akcesoria kominkowe, takie jak pogrzebacz, szczypce i szufelka ze zmiotką oraz parawan kominkowy.

CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: zupa z mięsa

Malowanie ścian i sufitu w salonie z kominkiem

Kominek opalany drewnem, może brudzić ścianę, do której przylega, a także sufit. O ile ściany i sufit nie nagrzewają się od kominka, można pomalować je lateksową farbą zmywalną. Fragmenty ścian, które się nagrzewają, należy natomiast pokryć farbą termoodporną, ponieważ farby innego rodzaju mogą zmienić kolor pod wpływem ciepła. Ścianę w pobliżu kominka można też wyłożyć kaflami ceramicznymi. Jest to bardzo dekoracyjne rozwiązanie, odpowiednie szczególnie do wnętrz w stylu vintage.

Podłoga wokół kominka

Tradycyjny dywan w pobliżu kominka nie może się znaleźć, ponieważ może się szybko brudzić oraz niszczyć pod wpływem iskier i wysokiej temperatury, a nawet spowodować pożar. Podobnie wykładziny ze sztucznych tworzyw, które pod wpływem ciepła odkształcają się i topią. Również podłoga drewniana i panele mogą źle znosić wysoką temperaturę. Aby zabezpieczyć podłogę przed iskrami i gorącem, dookoła kominka należy ułożyć pas z płytek ceramicznych lub z kamienia. Nie musi on być szeroki, wystarczy 30-40 cm.

Meble w salonie z kominkiem

Naprzeciwko kominka warto ustawić wygodne meble wypoczynkowe: fotele lub sofę, z których będzie można obserwować palący się ogień. Ponieważ kominek może brudzić obicie, do salonu z kominkiem warto wybierać meble odporne na brud, ze zmywalnymi obiciami. Mogą to być meble pokryte skórą lub materiałem skóropodobnym albo tkaniną z zaimpregnowanymi środkiem hydrofobowym włóknami. Innym rozwiązaniem jest uszycie pokrowców na meble i regularne ich pranie.

Podręczny skład drewna do kominka

Praktycznym i dekoracyjnym elementem może być podręczny skład drewna do kominka. Można go zorganizować we wnęce pod kominkiem lub obok kominka albo przechowywać w ozdobnych koszach na opał, zasobnikach i stojakach na drewno.

Przydatne akcesoria kominkowe

Do rozpalania kominka, podtrzymywania w nim ognia i sprzątania popiołu przydatne są urządzenia takie jak pogrzebacz, szczypce, łopatka i szczotka. Warto przeznaczyć na nie miejsce w pobliżu kominka. Często zestawy takich narzędzi sprzedawane są jako tzw. serwitory kominkowe. Taki serwitor często ma ozdobną formę, która może stanowić dodatkową dekorację salonu. Równie dekoracyjnym i praktycznym przedmiotem jest parawan (ekran) kominkowy. Ustawia się go przed kominkiem, aby chronił wnętrze przed iskrami trzaskającymi z kominka. Oferta parawanów kominkowych jest na tyle szeroka, a ich wzornictwo bogate, że można wybrać idealny zarówno do nowoczesnego wnętrza z kominkiem, jak i do wystroju w stylu retro.

 

Uwaga nowość! Sprawdź zalety biokominków

Jeżeli nie chcesz mieć w domu tradycyjnego kominka, zwróć uwagę na coraz bardziej popularne biokominki. Są naprawdę estetyczne - zobacz! To kominki opalane płynnym lub żelowym paliwem na bazie alkoholu. Paliwo to spala się nie wytwarzając dymu, ani zapachu. W odróżnieniu od tradycyjnego kominka, w biokominku po wypaleniu miarki płynu lub żelu nie pozostaje też popiół. To świetne rozwiązanie dla tych z was, którzy cenią sobie czystość. Biokominki nie wymagają też instalacji kominowej. Ciepło powstałe w procesie spalania po prostu zostaje w ogrzewanym przez biokominek pomieszczeniu. Brak instalacji kominowej to również cecha umożliwiająca łatwe przemieszczanie biokominka. 

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady