Jak urządzić sypialnię i salon w stylu kolonialnym?

sypialnia w stylu kolonialnym
Fot. ©Photographee.eu/Fotolia.com

W stylu kolonialnym dominują kolory brązowe, beżowe i kremowe. W tej aranżacji znajdują się egzotyczne elementy i plemienne dodatki. Na ścianach powinny wisieć liczne obrazy oraz mapa świata. Sypialnia w stylu kolonialnym musi być przestronna oraz wyposażona w masywne meble z mahoniu lub palisandru.

Przebywanie w pokoju w stylu kolonialnym kojarzy się z podróżami – nie tylko po świecie, ale również w czasie. Ta aranżacja odnosi się do architektury i wyposażenia domu, które powstały w koloniach amerykańskich przed 1776 rokiem. Materiały sprowadzane z Europy nie wytrzymywały podróży lub temperatury, więc zaczęto produkować dekoracje i wystrój z bambusa, rattanu, mahoniu czy teku.

Styl kolonialny – cechy

Styl kolonialny jest wyraźny i pełen tradycyjnych rozwiązań. Barwy pomieszczeń mają przypominać wystrój domów Europejczyków, którzy żyli w tropikalnych koloniach Afryki, Indii czy Ameryki. W tej aranżacji dominują kolory brązowe, beżowe i kremowe. Styl kolonialny cechuje się dużą ilością dekoracji w egzotycznym klimacie. Świetnie sprawdzają się figurki plemiennych bożków, maski czy drewniane instrumenty. Warto dodawać jak najwięcej elementów z bambusa, który jest trwały i nastrojowy. Klimat powinna podkreślać też tapeta w efektowne wzory na jednej ze ścian. Ciekawym dodatkiem są również skrzynie z nadrukami, które niegdyś służyły do przewożenia przypraw czy upolowanych zwierząt.

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: świąteczny schab z owocami

Salon w stylu kolonialnym

Salon w stylu kolonialnym jest zwykle jednorodną przestrzenią, która jest oświetlana małymi lampkami rozmieszczonymi w różnych częściach pokoju. Tkaniny przygotowuje się z miękkiego materiału, aby dawały poczucie przytulności i komfortu. Salon w stylu kolonialnym ma też duże i proste kanapy w tradycyjnym, geometrycznym kształcie. Meble powinny być masywne i wykonane z egzotycznego materiału, takiego jak mahoń lub palisander (w charakterystycznym, ciemnobrązowym kolorze). Urządzając salon w stylu kolonialnym, warto więc zadbać o komodę i przeszklone biblioteczki.

Sypialnia w stylu kolonialnym

Sypialnia w stylu kolonialnym powinna być przestronna, a w jej centrum powinno stać duże łóżko (najlepiej z baldachimem). Podłogę należy wyłożyć ciemnym drewnem, które tworzy świetny klimat w pomieszczeniu. Dobrym pomysłem jest rozwieszenie staromodnych obrazów dawnych władców lub etnicznych postaci. Klimat podkreśli również stara, pożółkła mapa świata w złotej oprawie. Świetnie będą prezentować się również świeczniki zamiast klasycznego żyrandola.

Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, by robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady