Lampa solarna w ogrodzie.
© rodrusoleg/Fotolia.com

Oświetlenie solarne to ekonomiczny i przyjazny środowisku sposób na doświetlenie ogrodu. Podkreśli np. ścieżki lub rabaty z kwiatami. Lampy solarne ładują się w dzień, by świecić po zmroku. Dostępne są też modele, które włączają się jedynie wtedy, gdy wyczują wokół siebie ruch.

 

Lampy solarne mogą pełnić rolę dodatkowego oświetlenia w ogrodzie. Ich wygląd będzie pasował do każdej przestrzeni.

Zastosowanie i zalety lamp solarnych

Lampy solarne punktowo oświetlą ogród i okolice domu. Można nimi podświetlić np. ścieżki, a także oczka wodne, rabatki i inne miejsca, które chcemy wyeksponować Dają łagodne światło. Nie oświetlimy nimi raczej całego ogrodu, zbudujemy za to nastrój na zewnątrz domu.

Lampy solarne są energooszczędne i przyjazne środowisku. Wykorzystują bowiem energię ze słońca, czyli źródła odnawialnego. Są coraz tańsze – jedna lampka kosztuje nawet poniżej 10 złotych.

Jak działają lampy solarne?

Oświetlenie solarne ładuje się za dnia. Ogniwo fotoelektryczne znajdujące się w lampach jest nagrzewane światłem słonecznym. Niektóre lampy mają też akumulatorki z niklu i kadmu, które również są ładowane słońcem. Oświetlenie zapala się po zmroku.

Fotoogniwa mają bardzo długą żywotność: aż 100 tysięcy godzin. Dające światło diody LED działają około 20 lat.

Trwałość oświetlenia solarnego

Wybierając oświetlenie solarne, warto zwrócić uwagę na ich trwałość. Powinny być odporne na wilgoć, zmienne temperatury, urazy mechaniczne i wiatr. Najczęściej spotyka się lampy zrobione z tworzyw sztucznych, żeliwa lub aluminium.

Lampy z czujnikiem ruchu

Można też kupić urządzenia wyposażone w czujnik ruchu. Zapalają się tylko wtedy, gdy wyczują ruch. Dzięki temu nie marnują zgromadzonej energii. Dostępne są także lampy z czujnikiem zmierzchowym. Jego działanie aktywuje kolektory po zmroku i kończy aktywność lamp wraz ze wschodem słońca. To najbardziej popularny model.

Montowanie i użytkowanie lamp solarnych

Zasady, które należy stosować montując i używając lampy solarne:

  • istotne jest miejsce, w którym ustawimy lampy: powinno ono być bezpośrednio nasłonecznione, co zapewni całkowite naładowanie akumulatora lub fotoogniwa - dzięki temu oświetlenie będzie wydajniejsze i wystarczy na całą noc; nie można montować lamp solarnych blisko innego źródła światła, gdyż obecność uniemożliwi uruchomienie się urządzenia po zmroku; lampki należy ustawiać w dość miękkim podłożu - twarde uniemożliwi stabilne umocowanie; zbyt twardą ziemię można zmiękczyć polewając ją wodą jakiś czas przed włożeniem szpikulca lampy;
  • oświetlenie solarne powinno być utrzymane w czystości, nie mogą znajdować się na nim osady i zabrudzenia, ponieważ uniemożliwiają pełne naładowanie lampy; kolektory słoneczne wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką - należy to robić regularnie; 
  • większa ilość lamp słonecznych powinna być odpowiednio ustawiona - średnia odległość między nimi to 15 cm; bliższe ustawienie spowoduje ich mruganie, ponieważ będzie oddziaływało na nie inne światło; 
  • oświetlenie solarne może być wykorzystywane przez cały rok, nawet zimą, należy je jednak schować podczas mrozów; trzeba też pamiętać o regularnym czyszczeniu kolektorów ze śniegu; kiedy lampa znajduje się pod śnieżną pokrywą przez dłuższy czas, powinno się naładować jej akumulator do pełna, ładowanie musi trwać minimum 12 godzin;
  • lampki, które chcemy przechować w domu dłużej niż 3 dni, powinny być umieszczone w temperaturze pokojowej, w suchym miejscu i mieć źródło światła, niekoniecznie słonecznego - dzięki temu akumulator będzie częściowo naładowany przez cały okres przechowywania w domu; przy dłuższym czasie niekorzystania z lamp raz w miesiącu trzeba całkowicie rozładować akumulator i ponownie do naładować; najlepiej jednak nie przechowywać oświetlenia solarnego w domu dłużej niż to konieczne (np. w czasie mrozów), to obniża jego wydajność; akumulator w lampach należy wymieniać nie rzadziej niż co 12 miesięcy.