Szczeniak podaje łapę swojej opiekunce.
©manushot/Fotolia.com

Szczeniaki między 4. a 12. tygodniem życia nabywają istotne w późniejszym dorosłym życiu wzory i normy zachowań. W czasie procesu socjalizacji psy uczą się otaczającej rzeczywistości. To ważny moment w życiu każdego szczeniaka, bo wszystko, co w tym czasie zostanie mu pokazane w pozytywny sposób, w dorosłości nie będzie budzić lęku lub agresji.

 

Proces socjalizacji szczenięcia można przeprowadzić za pomocą zasad „złotej dwunastki”, którą opracowała Margaret Hughes – psia trenerka. Polegają one na tym, aby szczenię przed 12 tygodniem życia nabrało minimum 12 różnych doświadczeń, każde w 12 innych kategoriach.

Socjalizacja psa zgodnie z zasadami „złotej dwunastki”

Przystosowywanie psa do funkcjonowania w rzeczywistości na zasadach „złotej dwunastki” polega np. na zabawie z co najmniej 12 różnymi przedmiotami (piłka, plastikowa butelka, karton, ręcznik, sznurek, papierowa torba, piszcząca zabawka itd.). Inne, przykładowe sposoby na socjalizację szczeniaka to np.:

  • poznanie minimum 12 różnych dźwięków, np. telewizora, radia, samochodu, instrumentu muzycznego, klaksonu, motoru, odkurzacza pralki itp.,
  • bycie w co najmniej 12 różnych miejscach, np. domu znajomych, podwórku, piwnicy, samochodzie, parku, lecznicy zwierzęcej, windzie, zatłoczonej ulica itp.,
  • jedzenie z minimum 12 różnych pojemników lub w 12 różnych miejscach,
  • spacerowanie po co najmniej 12 różnych powierzchniach, np. płytkach, dywanie, piasku, betonie, trawie, ścieżce w lesie itp.,
  • spotkanie z co najmniej 12 różnymi osobami, np. kobietą, mężczyzną, dzieckiem, staruszką, osobą w kapeluszu, w mundurze itp.,
  • zabawa z minimum 12 innymi psami młodymi i dorosłymi, które nie są agresywne.

 

Zasady brzmią prosto, jednak tak samo jak w przypadku dzieci, nie sposób przygotować szczenię do wszystkich możliwych sytuacji w przyszłości. Im więcej nowych miejsc, rzeczy i ludzi pozna szczeniak, tym w dorosłości będzie mniej agresywny i przestraszony. W socjalizacji psa pomaga psie przedszkole.

Tresura szczeniaka w psim przedszkolu

W placówkach zajmujących się młodymi psami pracują osoby, które dobrze znają i rozumieją psychikę czworonogów. W psim przedszkolu większy nacisk kładzie się na socjalizację pupila niż na typową naukę komend, czyli tzw. tresowanie.

 

Okres pierwotnej socjalizacji psa trwa około 8 miesięcy, niektórzy właściciele próbują wdrążać w życie zasady „złotej dwunastki” zbyt szybko i intensywnie. Pomoc psiego przedszkola jest w takim wypadku bardzo cenna. Pupile przyjmowane są do placówek około 2-6 miesiąca życia. W czasie zajęć szczeniaki mają okazję obcować z innymi psami, a w czasie wspólnej zabawy powoli przyzwyczaić się do nowych rzeczy.

 

Więcej na temat psy zwierzęta domowe