Liście kobylaka leżą na stole.
©mizina/Fotolia.com

Kobylak to bliski krewny szczawiu zwyczajnego – składnika zup i chłodników. Nie ma jednak zastosowania kulinarnego, a lecznicze. Zawiera garbniki i żelazo, dzięki którym zapobiega biegunkom, stanom zapalnym oraz anemii. Bardzo dobrze działa też na skórę.

 

Korzeń kobylaka, znany jako szczaw koński, szczaw lancetowaty i szczaw kędzierzawy, jest byliną, która rośnie dziko w Europie i poza nią (pochodzi z Azji). Roślinę tę można spotkać zwłaszcza na terenach podmokłych (np. przy oczkach wodnych).

Medycyna naturalna: zastosowanie korzenia kobylaka

Szczaw koński sprawdza się w leczeniu niedokrwistości z niedoboru żelaza, słabej krzepliwości krwi, a także dolegliwości kobiecych: upławów, infekcji pochwy, zbyt obfitego miesiączkowania (jako składnik wywaru do nasiadówek). Korzeń kobylaka słynie jednak przede wszystkim z dobroczynnego działania na układ trawienny – leczy biegunki (nawet przewlekłe), a dzięki dużej zawartości żelaza pozwala szybko wzmocnić organizm po zatruciu oraz grypie żołądkowej. Suszony kobylak można kupić w aptekach. Gotuje się z niego odwar (1 łyżka suszu na 1 szklankę wody), który po 5–7 minutach gotowania należy zdjąć z ognia i zostawić pod przykryciem na około pół godziny. Najlepiej go pić 2 razy dziennie po pół szklanki. Kurację można prowadzić nie dłużej niż 3 tygodnie, bo kobylak zawiera dużą ilość szczawianu wapnia.

Przeciwwskazania

Korzeń kobylaka na biegunkę pomaga zarówno dorosłym, jak i dzieciom (choć maluchom zamiast odwaru z korzenia lepiej podawać napar z nasion, które wykazują nieco słabsze działanie). Nie nadaje się natomiast dla kobiet w ciąży ani karmiących piersią (może powodować skurcze). Jego stosowania powinny unikać także osoby zagrożone kamicą nerkową.

Kosmetyka: właściwości korzenia kobylaka a pielęgnacja skóry

Kobylak działa też ściągająco, bakteriostatycznie i antyseptycznie, dzięki czemu sprawdza się w łagodzeniu podrażnień skórnych. Naparem ze szczawiu końskiego można przemywać twarz i robić z niego okłady na trudno gojące się rany. Wspomaga leczenie trądziku, łuszczycy, grzybicy, owrzodzeń i atopowego zapalenia skóry. Redukuje również łojotok. Zawarte w korzeniu kobylaka flawonoidy są silnymi przeciwutleniaczami – zwalczają wolne rodniki, dzięki czemu opóźniają procesy starzenia. Przy rozmaitych problemach dermatologicznych warto więc przynajmniej kilka razy w miesiącu warto brać kąpiel leczniczo-relaksującą z dodatkiem wywaru z kobylaka.


  • Czy wiesz, że jedna nektarynka ma zaledwie około 44 kalorii? Dowiedz się, jakie właściwości odżywcze ma nektarynka
  • Nasiona chia warto włączyć do jadłospisu ze względu na bogactwo składników odżywczych jakie zawierają. Zobacz, jakie właściwości mają nasiona chia czyli szałwia hiszpańska.
  • Borówka amerykańska jest owocem, który zawiera bardzo dużo witamin z grupy A, B, C i E. Poznaj, cenne właściwości jakie ma borówka amerykańska

Więcej na temat warzywa zdrowe odżywianie