Grzyby suszone i świeże: sposoby przechowywania grzybów

Świeże grzyby leżą na stole
Fot. ©minadezhda/Fotolia

Suszone grzyby w słoikach można przechowywać około 3 lat, pod warunkiem, że będą w suchym i ciemnym miejscu. Świeże grzyby można pokroić na mniejsze kawałki lub drobną kostkę, zamrozić i mieć gotowy dodatek do zup, sosów czy makaronu.

 

Suszone i mrożone grzyby jadalne to świetna przyprawa do wielu potraw. Podgrzybki, borowiki, kozaki, kanie, kurki czy maślaki, to najczęściej zbierane grzyby. Z suszonych nóżek i kapeluszy można zrobić przyprawę do sosów, mięs lub warzyw. Wystarczy w moździerzu rozgnieść trzony grzybów na drobną miazgę i umieścić np. w pustej solniczce. Nie można jednak jeść suszonych grzybów na surowo.

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: zupa czosnkowa

Jak przechowywać suszone grzyby

Dobrze wysuszone grzyby są twarde i łatwo się łamią. Po zdjęciu grzybów z suszarki, nitki lub piekarnika wystarczy przełożyć je do szklanych słoików. Do środka dobrze jest włożyć po 5 kulek ziela angielskiego i 2-3 listki liści laurowych (odstraszy to mole). Suszone grzyby, o ile będą w ciemnym i suchym miejscu, można przechowywać około 3 lata.

Przygotowanie grzybów do mrożenia

Świeże grzyby oczyszcza się z piasku i ewentualnych liści lub igieł. Można to zrobić za pomocą małego nożyka zeskrobując brud z kapelusza i trzonu. Do czyszczenia używa się także osolonej wody. Wystarczy włożyć grzyby do miski, posypać 2 łyżeczkami soli i zalać wrzątkiem. Po około 15-20 sekundach odcedza się zawartość miski na sitku i opłukuje zimną wodą. Piasek zostanie na dnie miski, a grzyby będą miały lekko słony smak.

 

 

Po oczyszczeniu grzybów dobrze jest je pokroić na mniejsze części, np. 5 milimetrowe kawałki, lub drobną kostkę.

Przechowywanie grzybów w zamrażarce

Świeże grzyby można przechowywać w torebkach spożywczych lub reklamówkach foliowych. Wystarczy np. około 5 łyżek pokrojonych grzybów włożyć do folii, usunąć z niej powietrze i zawiązać na supeł. Zamiast torebek foliowych można użyć plastikowych pojemników do przechowywania jedzenia. Grzyby dobrze jest zjeść w ciągu miesiąca. Tak przechowywane grzyby to szybki dodatek do zup, sosów, pierogów, makaronu, pizzy czy mięs. Wystarczy wyjąć je z zamrażarki i odczekać około 2 godziny aż się rozmrożą, albo wrzucić (zamrożone) na rozgrzaną patelnię.

Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, by robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady