Jak mrozić grzyby? Przygotowanie, zalecenia, porady

mrożone grzyby
Fot. © Photographee.eu/Fotolia.comDmitriy Melnikov

Grzyby można trzymać w zamrażarce od 6 do 18 miesięcy. Przed mrożeniem grzyby najlepiej poddać obróbce cieplnej.

 

Mrożonych grzybów nie musimy rozmrażać przed użyciem ich do przygotowania posiłku. Od razu możemy je gotować, dusić i smażyć.

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: wigilijna kapusta z grzybami

Czyszczenie grzybów

Zanim przejdziemy do krojenia i mrożenia grzybów, trzeba je oczyścić i sprawdzić czy nie są robaczywe. Nożem przycinamy trzonek (sprawdzając czy nadaje się on do obróbki), a przy użyciu pędzelka lub mokrej ściereczki czyścimy kapelusz grzyba.

Czy zawsze kroić grzyby?

Grzyby przed mrożeniem kroimy w zależności od tego jakie będzie ich przyszłe zastosowanie. Jeśli z borowików chcemy zrobić zupę lub sos, od razu możemy pokroić je w plastry lub paski. Grzyby duże też powinny zostać podzielone. Mniejsze podgrzybki, rydze i prawdziwki zostawiamy w całości, a z maślaków przed zamrożeniem usuwamy śluzową skórkę z kapelusza.

Czy mrozimy grzyby surowe?

Borowiki, koźlaki czy maślaki możemy mrozić na surowo w zamrażarkach osiągających niskie temperatury (poniżej 15 stopni Celsjusza). Jeśli jednak planujemy przechowywanie ich w lodówko-zamrażarkach, grzybom przyda się wstępna obróbka. Przez 5 minut należy smażyć je na sklarowanym maśle, a potem odstawić do ostygnięcia. Rydze i kurki, bez względu na to, czy będą mrożone w zamrażarkach czy lodówko-zamrażarkach, należy zblanszować (zanurzyć na kilkadziesiąt sekund we wrzątku a potem włożyć do zimnej wody), by nie nabrały gorzkiego smaku.

Przed włożeniem do zamrażalnika

Gdy nasze grzyby są już gotowe, warto podzielić je według gatunku i przyszłego zastosowania. W tym celu używamy foliowych woreczków. Naklejamy na nie etykiety z takimi informacjami jak – data, gatunek, przeznaczenie.

Czas przechowywania grzybów

Grzyby w zamrażarce możemy trzymać do 6 miesięcy. Jeśli poddaliśmy je dodatkowo obróbce termicznej, mogą one tam zostać nawet trzy razy dłużej.


Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, by robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady