Charakterystyka kuchni indyjskiej – różnice między północą a południem

Indyjskie przyprawy rozrzucone po stole.
Fot. ©monticellllo/Fotolia.com

Kuchnia indyjska na północy kraju jest obfita w mięsa i gęste sosy. Na południu natomiast ludzie preferują dietę wegetariańską opartą na warzywach strączkowych. Indie są krajem przypraw, dominują tu: cynamon, kardamon, kurkuma, imbir i kolendra. Ajurweda to indyjski system leczenia oparty na potrawach dopasowanych do typów wyglądu i charakteru.

 

Indie są 7. co do wielkości państwem na świecie, co wiąże się z dużym zróżnicowaniem kulturowym w kraju. Kultura natomiast jest nierozerwalnie połączona z charakterystyczną kuchnią indyjską.

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: parówki w cieście francuskim

 

Specyfika kuchni indyjskiej zależy od regionu

 

Na północy Indii dominują gęste sosy, dania mięsne (kozie, baranie, cielęce, drobiowe) oraz placki pszenne - chlebki ćapatti. Jest to ciężkostrawna i syta kuchnia. Popularną potrawą z tego regionu jest curry (kari), czyli mięso duszone z przyprawami i warzywami. Mieszkańcy południa i środka Indii natomiast preferują rośliny strączkowe, takie jak soczewica, groch, ciecierzyca i fasola. W tej części kraju dużo rzadziej je się mięso, głównie ze względów religijnych i finansowych. Większość warzyw na południu Indii jest przyrządzana w postaci sosów z mleczkiem kokosowym oraz ryżem. Jest to główny dodatek do większości potraw. Południowa kuchnia Indii jest znacznie bardziej lekkostrawna. Popularnym śniadaniem w tym regionie jest dosa, czyli naleśniki z mąki ryżowej, a na obiad często podaje się zupę z soczewicy na ostro.

 

Kuchnia indyjska – kultura przypraw

 

Niezależnie od regionu, wszystkie potrawy kuchni indyjskiej są bardzo przyprawione. Przyprawy dodaje się zarówno do dań mięsnych, jak i deserów i napojów. Dzięki nim potrawy nie tylko lepiej smakują, ale też zyskują dodatkowe właściwości zdrowotne. Podstawowa przyprawa kuchni indyjskiej – kurkuma – ma właściwości antynowotworowe i bakteriobójcze. Częste stosowanie tej przyprawy jest jedną z głównych przyczyn, dlaczego hindusi tak rzadko chorują na raka. Pozostałe popularne przyprawy kuchni z Indii to kardamon, kmin czy kolendra. Dzięki nim pokarm znacznie lepiej się trawi oraz organizm nie doświadcza dolegliwości gastrycznych. Cynamon i imbir mają działanie antyseptyczne, przeciwzapalne i bakteriobójcze. Natomiast kapsaicyna zawarta w papryczkach chili pobudza wydzielanie endorfin, więc jest jest popularnym środkiem antydepresyjnym.

 

Ajurweda – indyjski system leczenia oparty na kuchni

 

Ajurweda jest systemem leczenia starożytnych Hindusów. Według nich świat składa się z wody ziemi, ognia i eteru. Części te łączą się w trzy siły życiowe, które określa się doszami. Zgodnie z ajurwedą każdy ma różne natężenie tych właściwości. Są to:

  • Vata – charakteryzuje szczupłe osoby, które często mają problemy z kośćmi i stawami. Mają zmienne nastroje oraz preferencje. Osobowość vata jest skłonna często zmieniać zdanie oraz niekiedy czuje niepokój.
  • Pitta – średnia postura, jasny kolor włosów oraz mocny puls. Osoby z przewagą pitty mają większy popęd seksualny, w czasie choroby są skłonni do gorączki, a w stresie mocno się denerwują.
  • Kapha – osoby z tym typem są dobrze zbudowani, łatwo przybierają na wadze i mają zwykle ciemne włosy. Mocno śpią oraz lubią rutynę.

 

Każdy ma w sobie elementy z tych trzech opisów, jednak zawsze dominuje jedna z możliwości. Dieta na bazie ajurwedy polega na jedzeniu potraw, które złagodzą skrajne typy. Np. pittcie, której metaforą jest ogień, zaleca się jedzenie chłodnych dań z dużą ilością mleczka kokosowego i wody. Vata z kolei jest określana jako sucha, więc ludziom z przewagą tego elementu nakazuje się jedzenie bardziej tłustych pokarmów. Kapha natomiast jest typem ciężkim, więc potrzebuje pobudzenia. Ludziom w tym typie podaje się pokarmy o intensywnym smaku z dodatkiem ostrych przypraw.

Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, by robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady