Herbata honeybush o miodowym aromacie, czyli suszone liście miodokrzewu afrykańskiego– parzenie i właściwości

herbata bezkofeinowa
Fot. ©karandaev/Fotolia.com

Honeybush, czyli miodokrzew, rośnie w południowej Afryce. Z wysuszonych liści rośliny powstaje ziołowa herbata o miodowym aromacie. Napar z miodokrzewu dobrze smakuje podany na ciepło i zimno. Herbatę honeybush mogą pić kobiety w ciąży oraz dzieci, ponieważ nie zawiera kofeiny. Napar zalecany jest także osobom ze schorzeniami serca lub układu trawiennego, dla których picie kawy jest szkodliwe.

 

Liście miodokrzewu zbierane są w okresie letnio-jesiennym, zanim roślina zakwitnie. Zbiory rozdrabnia się, usypuje w 2 metrowe stosy i pozostawia pod przykryciem na 3-5 dni. W czasie fermentacji wewnątrz stosu temperatura wzrasta do 60 stopni Celsjusza. Podczas procesu rozpadu liście honeybusha brązowieją i nabierają słodkiego smaku.

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki pl: jak zrobić lukier

Herbata honeybush – parzenie i sposób podania

Herbata z miodokrzewu ma drobny susz, dlatego do jej zaparzania najlepiej używać papierowego filtra. 2-3 łyżeczki liści zalewa się wrzątkiem i parzy około 10 minut. Herbata ma brązowy kolor i lekko miodowy aromat. Gorący napar można pić z mlekiem i cukrem, a zimny – z sokiem owocowym i kostkami lodu.

Właściwości zdrowotne midokrzewu afrykańskiego

Herbata honeybush łagodzi bóle menstruacyjne oraz dolegliwości związane z menopauzą, jak uderzenia gorąca czy ból piersi. Picie naparu z rośliny polecane jest także na ból gardła, kaszel i przeziębienie ponieważ działa antybakteryjnie. W czasie obniżenia odporności organizmu zaleca się picie herbaty honeybush z cytryną i miodem. Napar z miodokrzewu ma właściwości wykrztuśne, dzięki czemu mogą go pić astmatycy. Ponadto pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi, dzięki czemu zalecany jest dla diabetyków.

Herbata bez kofeiny w ciąży i dla dzieci

Napar z miodokrzewiu mogą pić kobiety w ciąży, ponieważ nie zawiera on kofeiny. Ponadto pobudza laktację i łagodzi ból stawów. Picie herbaty honeybush odpręża i pomaga w zasypianiu. Napar zwalcza kolki i poprawia apetyt, dlatego zalecany jest także dzieciom. 

 

Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, by robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady