Stroik do gitary leży na instrumencie.
©Voinakh/Fotolia.com

Stroik do gitary, nazywany również tunerem, jest urządzeniem, które zapewni instrumentowi odpowiednie brzmienie. Ze względu na sposób użycia stroiki dzieli się na manualne oraz automatyczne. Te ostatnie są znacznie prostsze i wygodniejsze w obsłudze, zwłaszcza dla początkujących gitarzystów.

 

Jednym z najpopularniejszych instrumentów muzycznych jest gitara. Podstawową trudnością, z jaką zmaga się każdy początkujący gitarzysta, jest rozstrajanie się instrumentu i konieczność jego strojenia. Do odpowiedniego nastrojenia gitary niezbędnym urządzeniem jest stroik gitarowy.

Rodzaje stroików do gitar akustycznych i basowych

Stroiki gitarowe są urządzeniami przeznaczonymi wyłącznie do dostrajania gitar akustycznych lub basowych. Innym rodzajem stroików, za pomocą których można nastroić gitarę lub inny instrument, na przykład skrzypce, są tzw. tunery chromatyczne. Najczęściej wybieranym stroikiem do gitar przez początkujących gitarzystów jest tuner z wbudowanym mikrofonem. Pierwszym krokiem do nastrojenia gitary przy pomocy tego rodzaju tunera jest włączenie stroika i przybliżenie go do instrumentu. Kolejnym krokiem jest szarpnięcie dowolnej struny. Po wykonaniu tego ruchu, na ekranie urządzenia powinna pojawić się informacja, czy strunę należy naciągnąć, czy poluzować. Innym rodzajem stroika, który doskonale sprawdza się, podczas strojenia gitary w niesprzyjających warunkach (głośne rozmowy dobiegające z sąsiedniego pokoju, szczekanie psa) jest ten zakładany na główkę gitary. W ten sposób tuner może wychwycić drgania powstające wskutek szarpania strun i „zadecydować” o konieczności nastrojenia instrumentu. Wśród najczęściej wykorzystywanych tunerów przez bardziej doświadczonych gitarzystów, często koncertujących, są stroiki podłogowe.

Jaka jest różnica między stroikiem automatycznym a manualnym?

Przy wyborze stroika do gitary bierze się również pod uwagę podział tunerów na manualne oraz automatyczne. Strojenie instrumentu za pomocą stroika manualnego jest trudniejsze, gdyż gitarzysta musi sam określić i wskazać pożądany dźwięk, do jakiego chce nastroić daną strunę. Wygodniejszym i prostszym w użyciu tunerem gitarowym jest stroik automatyczny samodzielnie analizujący sygnał, jaki do niego dociera. Ten rodzaj tunera po dokonaniu analizy wskazuje, do jakiego dźwięku należy dostroić gitarę.

Strojenie gitary przez Internet, czyli stroik gitarowy online

Dla osób grających na gitarze, zwłaszcza w warunkach domowych, wygodną opcją jest dostrojenie instrumentu przy pomocy stroika gitarowego online. W celu użycia tunera online konieczne jest podłączenie do komputera mikrofonu lub skorzystanie z laptopa posiadającego wbudowany mikrofon. Stroik gitarowy online, po uzyskaniu zgody na wykorzystanie mikrofonu, wskazuje dźwięk, który aktualnie jest grany przez gitarzystę. Tunery online są dostępne również w postaci aplikacji na telefon

 

 

Więcej na temat akcesoria prezenty