Reklama

Schroniska dla psów najczęściej potrzebują psiej karmy, koców, kosmetyków do pielęgnacji, obroży oraz smyczy. Przed ofiarowaniem pomocy rzeczowej, warto wcześniej skonsultować z pracownikami placówki, czego zwierzęta najbardziej potrzebują w danym momencie. Psom można również pomóc wpłacając pieniądze lub przekazując 1 % podatku na rzecz schroniska, zapisując się na wolontariat lub adoptując czworonoga.

Jeśli sami nie możemy adoptować psa, dobrym rozwiązaniem jest zrobienie plakatu ze zdjęciem konkretnego psa i opisem w którym schronisku jest i jakiej pomocy potrzebuje. Być może znajdzie się ktoś, kto zabierze zwierzaka do domu. Plakaty można rozwiesić na terenie miasta lub zamieścić w internetowych portalach społecznościowych.

Rzeczowa pomoc dla schroniska: karma, koce i akcesoria dla psa

Zanim dostarczy się do schroniska podarunki, warto upewnić się wcześniej (telefonicznie lub osobiście) czego placówka najbardziej potrzebuje. Zimą zwykle brakuje ciepłych koców, zawsze przyda się psia karma. Zwykle potrzebne są też:

Zobacz także
  • obroże,
  • smycze,
  • zabawki dla szczeniaków, tzw. gryzaki,
  • preparaty i obroże przeciw pchłom i kleszczom,
  • kosmetyki dla psów, np. szampony, odżywki,
  • psie ubranka i buty,
  • urania pooperacyjne dla zwierząt,
  • legowiska.

Finansowa pomoc schronisku: wpłata indywidualna lub organizacja zbiórki pieniędzy

Na stronach internetowych schronisk zazwyczaj podany jest numer konta placówki, na który można przesyłać pieniądze na rzecz zwierząt. Aby podarować większą kwotę, można zorganizować zbiórkę pieniędzy i razem z rodziną lub znajomymi, wspólnymi siłami wesprzeć zaplecze finansowe schroniska. Za otrzymane pieniądze placówka może zakupić jedzenie, koce, wyremontować kojce lub ocieplić budy.

1 % podatku na schronisko dla bezdomnych zwierząt

Rozliczając podatek dochodowy, można przekazać jego 1 % na schronisko dla zwierząt. Wystarczy w odpowiedniej rubryce formularza PIT podać nazwę oraz numer KRS (Krajowego Rejestru Sądowego) organizacji pożytku publicznego.

Wolontariat w schronisku – cenna pomoc psom

Schroniska, najczęściej 2 razy do roku, organizują nabór wolontariuszy. Ochotnicy muszą wypełnić ankietę wyjaśniając w niej, dlaczego chcą się podjąć wolontariatu i deklarując ile dni w miesiącu mogą pomagać. Do głównych zadań wolontariusza należy: wyprowadzanie, karmienie i pielęgnacja psów oraz sprzątanie kojców.

Adopcja psa ze schroniska

Każde schronisko ma regulamin adopcji, z którym należy się zapoznać. Psa może adoptować osoba pełnoletnia, a jedyną formalnością jest podpisanie umowy adopcyjnej. Taką decyzję warto jednak poważnie przemyśleć, by nie wycofywać się z niej i nie narażać zwierzęcia na stres rozstania. W dniu odbioru psa ze schroniska należy mieć ze sobą obrożę i smycz.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama