Ostatnie tygodnie ciąży: Jak sobie radzić z gorszym nastrojem i złym samopoczuciem?

Kobieta w ciąży siedzi na kanapie, jest przygnębiona
Fot. ©JenkoAtaman/Fotolia

W końcowej fazie ciąży możesz czuć się gorzej psychicznie, odczuwać bóle w plecach, cierpieć na zaburzenia równowagi i częściej chodzić do toalety. Są to naturalne objawy, które można złagodzić domowymi sposobami: gimnastyką, naparami ziołowymi i technikami relaksacyjnymi.

 

W ostatnich tygodniach ciąży ból i dolegliwości mogą być bardzo uciążliwe dla przyszłej mamy. Pamiętaj jednak, że nie potrwa to już długo. Wkrótce na świecie pojawi się twoje dziecko, które z pewnością zrekompensuje wszystkie te niedogodności.

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: tarta z brokułami, szynką i serem

Obniżone samopoczucie psychiczne

W ostatnich tygodniach ciąży kobiety często zaczynają się stresować czekającym je porodem. Pojawiają się lęki i wątpliwości czy wszystko przebiegnie bez komplikacji, czy sobie poradzą i czy dziecko będzie zdrowe. Jeśli dręczą cię podobne obawy, spróbuj się wyciszyć i zrelaksować. Weź pachnącą kąpiel, poczytaj książkę, spotkaj się z przyjaciółkami. Odpoczynek psychiczny przed porodem jest bardzo ważny, ponieważ dziecko jest z tobą połączone i odbiera wszystkie impulsy, odczuwa twoje emocje. Zrelaksuj się, a twoje dziecko także będzie zrelaksowane.

Bóle pleców

Kilka dni przed porodem może pojawić się u ciebie silny ból w dolnej części pleców, udach i pachwinach. To głowa dziecka obniżona do kanału rodnego uciska twoje nerwy. Możesz złagodzić ból wykonując lekkie ćwiczenia, dzięki którym potrenujesz pozycje porodowe. Poćwicz na przykład:

  • leżenie na boku z uniesioną zewnętrzną nogą,
  • podpieranie się na czworaka,
  • siedzenie okrakiem na krześle z pochyleniem do przodu,
  • siedzenie w kucki.

 

Te pozycje pomogą ci złagodzić ból pleców w ostatniej fazie ciąży, a jednocześnie przygotują cię do porodu.

Zaburzenia układu pokarmowego

W ostatnim tygodniu przed porodem ciało zaczyna się oczyszczać. Występuje wtedy biegunka, a u niektórych kobiet także wymioty. Możliwe są także zaparcia, zgaga i ból brzucha, podobny do bólu menstruacyjnego. Niektóre kobiety tracą wtedy ochotę na jedzenie, a niektóre wręcz przeciwnie – dostają wilczego apetytu. Sposobem na zaburzenia układu pokarmowego w ostatnich dniach ciąży jest picie ziołowych naparów: z rumianku, prawoślazu, mniszka lekarskiego, mięty pieprzowej, lucerny siewnej, majeranku.

Częste wizyty w toalecie

Na około 3 tygodnie przed porodem obniża się dno macicy, a główka dziecka znajduje się niżej w kanale rodnym. Brzuch schodzi wtedy widocznie ku dołowi. Możesz w związku z tym odczuwać ucisk na pęcherz moczowy. Częstych wizyt w toalecie na kilka tygodni tygodni przed porodem nie da się uniknąć. Nie wstrzymuj moczu, aby nie doprowadzić do infekcji intymnej. Pij dużo wody, ponieważ twój organizm musi radzić sobie z metabolizmem twoim i dziecka.

Zaburzenia koncentracji i równowagi

Wzrost poziomu progesteronu pod koniec ciąży może zakłócić nerw błędny. Może to skutkować zaburzeniami równowagi i koncentracji. Na spacerach uważaj więc na nierówne chodniki, krawężniki, schody i niepewne tereny. Najlepiej jeśli w dłuższych wyjściach będzie ci ktoś towarzyszył. Jeśli czujesz, że masz problemy z koncentracją, nie wsiadaj też za kierownicę samochodu.

 

Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, by robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady