Zapalenie oskrzeli u dzieci – jakie są jego przyczyny? Objawy towarzyszące chorobie. Leczenie zapalenia oskrzeli

dziecko pijące lek na kaszel
Fot. ©Picture-Factory/Fotolia.com

Zapalenie oskrzeli u dzieci zwykle ma przebieg ostry i trwa około tygodnia. Rozwija się na skutek infekcji górnych dróg oddechowych. U dziecka pojawia się suchy kaszel, który po kilku dniach przekształca się w kaszel mokry z odkrztuszaniem gęstej wydzieliny.

Zapalenie oskrzeli jest częstą chorobą wieku dziecięcego o przebiegu ostrym lub przewlekłym. Może mieć podłoże wirusowe lub bakteryjne. Pierwszymi objawami zapalenia oskrzeli u dzieci są: katar, podrażnione gardło oraz uporczywy, suchy kaszel.

Jakie są przyczyny zapalenie oskrzeli u dzieci?

Zapalenie oskrzeli u dzieci najczęściej ma przebieg ostry, a jego przyczyną jest infekcja górnych dróg oddechowych. W większości przypadków wywoływane jest przez wirusy, zwłaszcza grypy, paragrypy, adenowirusy oraz rynowirusy. Jedynie 10% wszystkich zachorowań stanowi infekcja bakteryjna. Mikroorganizmy chorobotwórcze wnikają do organizmu i wywołują stan zapalny, który powoduje uszkodzenie nabłonka. Drugą postacią choroby jest przewlekłe zapalenie oskrzeli, znacznie rzadziej występujące wśród dzieci. Wywoływane jest najczęściej przez zanieczyszczenia powietrza oraz dym tytoniowy.

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: ciasto winogronowe

Jak rozpoznać zapalenie oskrzeli u dziecka – objawy choroby

Zapalenie oskrzeli u dzieci rozpoczyna się od nieżytu nosa i podrażnienia gardła. Po około 3 -4 dniach infekcji pojawia się stan podgorączkowy lub gorączka oraz kaszel – początkowo suchy i męczący, który niekiedy prowokuje wymioty. Szczególnie nasila się w nocy, utrudniając zasypianie i prawidłowy sen, co sprawia, że dziecko jest zmęczone, niewyspane i marudne. U malucha obserwuje się nadmierne pocenie i ogólne osłabienie. Na skórze twarzy może pojawić się czerwona wysypka. U niemowląt często występuje przyspieszony i świszczący oddech. Po 2-3 dniach kaszel zmienia swój charakter, staje się wilgotny i towarzyszy mu duża ilość lepkiej wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Dziecko często nie potrafi jej odkrztusić, ale ją połyka. Powoduje to wymioty złożone z śluzowo-ropnej treści. U dziecka pojawia się brak apetytu, czego przyczyną jest obecność wydzieliny w żołądku, która utrudnia produkcję i wydzielanie soku żołądkowego.

Na czym polega leczenie zapalenia oskrzeli u dzieci?

Przy wystąpieniu u dziecka objawów zapalenia oskrzeli należy zgłosić się do lekarza rodzinnego. Nieleczona choroba może prowadzić do zapalenia płuc. W przypadku starszych dzieci i rozpoznania wirusowego podłoża choroby nie ma konieczności stosowania antybiotyków. Dziecku można podać leki przeciwkaszlowe, rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające jej odkrztuszanie oraz obniżające gorączkę. Ważne jest, by maluch przebywał w łóżku, wypoczywał i przyjmował duże ilości płynów. Przy długotrwałym utrzymywaniu się gorączki oraz kaszlu z odkrztuszaniem ropnej wydzieliny do leczenia wprowadza się antybiotykoterapię. Przebieg zapalenia oskrzeli jest zwykle gorszy i poważniejszy u niemowląt. Z tego powodu dzieci w wieku niemowlęcym po zdiagnozowaniu choroby często są hospitalizowane, czyli leczone w szpitalu za pomocą antybiotyku.

Pielęgnacja dziecka z zapaleniem oskrzeli – praktyczne wskazówki dla rodzica

W leczeniu dziecka z zapaleniem oskrzeli ważną rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja zapewniona przez rodziców. Optymalną temperaturą w pokoju chorego malucha jest 19-21 stopni Celsjusza. Należy zadbać o regularne wietrzenie pomieszczenia, pamiętając, by w tym czasie dziecko nie przebywało w pokoju. Dziecka nie powinno się przykrywać grubymi kocami. Wyjątkiem jest występowanie u niego gorączki z dreszczami. Malca z zapaleniem oskrzeli należy ubierać w luźne, bawełniane ubranie, które łatwo wchłania pot. W łagodzeniu kaszlu i kataru skuteczne są domowe inhalacje z soli fizjologicznej oraz nawilżanie powietrza w pokoju dziecka. W diecie dziecka z zapaleniem oskrzeli najważniejsze jest nawodnienie organizmu. Zalecanymi napojami są soki, kompoty, ziołowe i owocowe herbatki. Posiłki powinny być lekkostrawne – należy unikać potraw tłustych, smażonych, pikantnych. Przy podrażnionym gardle najlepiej sprawdzają się posiłki rozdrobnione, o papkowatej konsystencji.

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady