Teoria umysłu w autyzmie

Uśmiechnięty chłopiec trzymający dłonie za uszami
Fot. Image by LifetimeStock.com

Istnieje wiele różnych definicji teorii umysłu. Czasem określa się ją jako umiejętność wnioskowania o tym, co myślą i czują inni ludzie, na podstawie tego, jak się zachowują. Teoria umysłu pozwala wnioskować na temat przekonań i intencji innych ludzi.

Test fałszywego przekonania – badanie teorii umysłu

Teoria umysłu rozwija się u dziecka około czwartego roku życia. Mówimy wtedy o dziecięcych teoriach umysłu. Jedno z najbardziej znanych zadań, sprawdzających czy u dziecka rozwinęła się już teoria umysłu, to test zwodniczego pudełka autorstwa J. Pernera, S., Leekam i H. Wimmera. Dziecku pokazuje się pojemnik, na przykład po czekoladzie, po czym zadaje się pytanie „jak myślisz, co jest w środku?”. Po otrzymaniu odpowiedzi, opakowanie jest otwierane, w środku natomiast powinien znajdować się zupełnie inny przedmiot, na przykład plastelina. Następnie zadawane jest kolejne pytanie - „Jak myślisz, co powie twój kolega, gdy zobaczy pierwszy raz zamknięte pudełko? Co według niego będzie w środku?”. Dziecko z wykształconą teorią umysłu będzie rozumiało, że kolega także może myśleć tak, jak ono na początku. Jeśli nie, teorii tej jeszcze nie ma.

Teoria umysłu a autyzm

Część objawów charakterystycznych dla zaburzeń ze spektrum autyzmu jest tłumaczona właśnie nieumiejętnością tworzenia teorii umysłu. Na związek teorii umysłu i problemów z komunikacją i funkcjonowaniem społecznym wskazują następujące objawy:

CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: dynia marynowana

  • problemy z odczytywaniem stanów mentalnych i emocji na podstawie mimiki,
  • nieumiejętność i nierozumienie udawania i fikcji,
  • brak identyfikacji obszaru oczu jako najważniejszego źródła informacji o emocjach,
  • dosłowne rozumienie komunikatów – nierozumienie ironii i żartów.

Wiąże się to również z problemami z empatią – autystyk nie rozumie przekonań ani motywacji innych ludzi, nie rozpoznaje też, gdy druga osoba oszukuje go lub zwodzi. 

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady

Nasze akcje