Pierwsze ząbki u niemowląt - typowe i nietypowe objawy

Kobieta trzyma na rękach niemowlę.
Fot. ©ronstik/Fotolia.com

Wyrzynanie się ząbków to trudny okres dla dzieci oraz ich rodziców. Płacz, ból, brak apetytu i podgryzanie przedmiotów są typowymi objawami rozpoczynającego się ząbkowania. Jednak u niemowląt pojawiają się również inne symptomy (krostki, biegunka), które mogą być związane z wyrzynaniem się mleczaków lub chorobą maluszka (atopowym zapaleniem skóry, różyczką, ospą).

Kalendarz ząbkowania

Etap kiedy dziecko zaczyna ząbkować jest indywidualną cechą zapisaną w genach. Zazwyczaj pierwsze mleczaki u maluszka zaczynają się przebijać przez dziąsło w 4-5 miesiącu życia. Następne wyrzynają się parami co 1-2 miesiące. W efekcie dziecko w trzecim roku życia powinno mieć dwadzieścia ząbków.

Jak przebiega proces ząbkowania?

Kształtowanie się pierwszych ząbków rozpoczyna się w szóstym tygodniu życia płodu. Z każdym miesiącem zawiązki pokrywa kolejna warstwa szkliwa. Zdarza się (choć bardzo rzadko), że dziecko rodzi się z widocznym ząbkiem, jednak jeśli okaże się, że ząb się rusza się lub jest ostry, trzeba go natychmiast usunąć, aby maluch się nim nie udławił ani nie skaleczył. Przy narodzinach, noworodek ma ukształtowane wszystkie zęby mleczne, choć są one niewidoczne. W miarę rośnięcia wypychają one koronę, która przebija się przez dziąsło. W tym czasie dziecko zaczyna bardziej się ślinić, a skutkiem może być wysypka przy ząbkowaniu.

CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: puree z dyni

Bolesne ząbkowanie - objawy

Niektóre dzieci niezauważalnie przechodzą okres wyrzynania się zębów, a rodzice przez przypadek odkrywają, że ich maluszek ma już czym gryźć. Jednak u większości dzieci ten proces jest bardzo trudny. Nierzadko dochodzi do stanu zapalnego, ponieważ otwór w kości szczękowej jest o wiele mniejszy niż rozpychający się ząb. Dziecko staje się wówczas bardziej marudne i płaczliwe, ma podwyższoną temperaturę, nie chce jeść, oddaje luźny stolec, często kaszle, ślini się oraz cieknie mu z noska katar.

Nietypowy symptom wyrzynania się ząbków - wysypka

Wysypka przy ząbkowaniu pojawia się w okolicy brody, ust oraz szyi. Jest ona wynikiem nadmiernego ślinienia się. Zwykle towarzyszy jej zaczerwienienie skóry. Niedoświadczeni rodzice widząc krostki, często boją się, że ich pociecha zaczyna chorować. Warto jednak wówczas sprawdzić, czy dziąsła są rozpulchnione, gdyż jest to jeden z głównych objawów rozpoczynającego się ząbkowania. Aby pozbyć się plamek i krostek, należy przemywać brodę, usta oraz szyję wacikiem nasączonym ciepłą wodą. Można również zastosować maść na poranione sutki, która złagodzi objawy wysypki. Trzeba jednak pamiętać, żeby dziecko nie miało kontaktu z chemicznymi produktami.

Co pomaga dziecku w czasie ząbkowania?

W okresie wyrzynania się zębów polecane są zimne gryzaki, które uśmierzają ból. Pomocne są również żele i maści na ząbkowanie, którymi smaruje się dziąsła a także masowanie palcem podrażnionych dziąseł. Warto także podawać dziecku do jedzenia jogurt naturalny o lekkiej konsystencji.

 

Najczęściej czytane

 

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady