Co robić w przypadku ropiejącego oka u niemowlaka?

płaczące niemowlę
Fot. © detailblick-foto/Fotolia.com

Ropiejące oko u niemowlaka może być objawem infekcji bakteryjnej lub nieodpowiedniego działania kanału łzowego. Sprawdź, jak możesz pomóc swojemu maluszkowi.

 

Ropiejące oko często może pojawiać się u niemowlaka . Na początku życia dziecko śpi prawie non stop. Oko wygląda dość niewinnie – kontur oka i rzęsy dziecka są zalepione śluzem, co może przypominać zwykłe „śpioszki” w kącikach powiek. Jednak gromadzenie się śluzu w nadmiarze może nawet uniemożliwić otwieranie oka po przebudzeniu. Nie powinniśmy tego bagatelizować, ponieważ może być również objawem infekcji bakteryjnej.

CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: jajecznica ze szpinakiem

Przyczyny ropiejącego oka

Gdy ropiejące oko staje się uciążliwe dla dziecka, należy zastanowić się nad przyczynami. Z jednej strony może być to reakcja oczu na zmianę otoczenia – z życia płodowego na życie poza macicą. Skutkować to może dysfunkcją kanału łzowego, który nie do końca jeszcze pracuje prawidłowo, aby spełniać właściwą rolę – produkować łzy. Z drugiej strony może się okazać, że dziecko złapało infekcję bakteryjną i stąd ten nadmierny śluz. Ostatnią możliwością, która powoduje ropiejące oko u niemowlaka jest niestety zła higiena. Źle dobrane środki do dezynfekcji buzi oraz pozwalanie, aby dziecko dotykało się w okolicy oczu brudnymi rączkami – to zwykle najczęstsze przyczyny tego schorzenia.

Jak działać przy ropiejącym oku?

Pomoc doraźna przy ropiejących oczach polega na przemywaniu oka za pomocą gazika z solą fizjologiczną. Przemywaj oko zawsze od zewnętrznego kącika do wewnętrznego (od skroni do nosa) jednym ruchem ręki. Jeżeli nie udało ci się zebrać całego śluzu podczas tej czynności, powinnaś to powtórzyć z nowym gazikiem.

 

Jeżeli ropienie oka wystąpiło sporadycznie, nie przejmuj się. Jednak gdy sytuacja się powtarza, powinnaś zgłosić się z tym problemem do pediatry, ponieważ w przypadku silnej infekcji bakteryjnej potrzebny jest nawet antybiotyk. Również w przypadku dysfunkcji kanalika łzowego potrzebna jest interwencja specjalisty. Tym razem powinniśmy się zgłosić do okulisty, który może polecić masaż worka łzowego, stymulującego wytwarzanie łez.

 

Najczęściej czytane

 

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady