Wysypka u dziecka może być symptomem choroby albo np. przegrzania organizmu czy alergii. Krostki, grudki czy pęcherzyki są zazwyczaj swędzące i pojawiają się na różnych częściach ciała.

Reklama

Choroby wieku dziecięcego powodują wysypkę u dziecka na całym ciele

Ospa wietrzna jest przyczyną pojawienia się na ciele nieregularnych plamek, które po pewnym czasie przekształcają się w grudki, a ostatecznie przybierają postać pęcherzyków wypełnionych płynem. Zakażenie to powodują wirusy ospy i półpaśca (zakażenie pierwotne półpaścem). Zmiany chorobowe pojawiają się na powierzchni całego ciała i swędzą. Leczenie polega przede wszystkim na wysuszaniu wysypki i łagodzeniu świądu przy użyciu aptecznych preparatów. Wysypka na plecach u dziecka pojawia się także podczas odry. Czerwone plamki swędzą, towarzyszy im gorączka. W łagodzeniu objawów również przydadzą się substancje łagodzące świąd. Trzecią z głównych chorób wieku dziecięcego powodujących wysypkę jest różyczka. Jasnoróżowe plamki pojawiają się najpierw na głowie, za uszami, a następnie zajmują całe ciało. Różyczka przechodzi sama, nie wymaga leczenia.

Wysypka u dziecka może być spowodowana alergią lub potem

Pokrzywka może pojawiać się na ciele po kontakcie z alergenem. Przeważnie dotyczy to uczulenia kontaktowego, np. gdy do prania był użyty silny detergent, oraz pokarmowego. Wysypka na plecach u dziecka może być też skutkiem przegrzania organizmu. Wówczas zmiany skórne w postaci drobnych pęcherzyków z płynem wewnątrz wystąpią m.in. w fałdach skóry (np. pod pachami), a także na plecach, karku czy na brzuchu malucha. Potówki po kilku dniach powinny zniknąć samoistnie. Można ten proces nieco przyspieszyć i złagodzić świąd, jaki wywołują. W tym celu należy zrezygnować z używania oliwki i pocierania podrażnionej skóry. Wysypkę alergiczną, która ma postać pokrzywki, trzeba pokazać lekarzowi. Ulgę dziecku przyniesie smarowanie preparatem niwelującym swędzenie i odstawienie produktów wywołujących objawy.

Wysypka na plecach u dziecka w wyniku rumienia nagłego

Tzw. gorączka trzydniowa, czyli rumień nagły, objawia się przede wszystkim dużym wzrostem temperatury. Kiedy ten objaw ustąpi, na ciele dziecka, najpierw na tułowiu, a następnie na rękach i nogach, pojawia się wysypka. Małe, czerwone plamki zajmują z czasem dużą powierzchnię ciała, ale nie swędzą. Leczenie polega na zachowaniu odpowiedniej higieny i łagodzeniu objawów. Wysypka przechodzi samoistnie.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama